Trwa ładowanie...
d2h2a8u

Bronisław Komorowski

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Rafał Guz

Bronisław Komorowski to historyk i polityk, prezydent Polski od 2010 do 2015 roku, jest też działaczem społecznym i autorem kilku książek historycznych. W okresie PRL aktywnie działał jako redaktor i publicysta.

Bronisław Komorowski – informacje ogólne

Bronisław Komorowski urodził się w 1952 roku, studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, działał w Studenckim Kole Naukowym Historyków, którego był też prezesem. W latach 70. zajmował się kolportażem pism podziemnych "Komunikat" i "Biuletyn Informacyjny", pracował też jako stażysta w ogólnopolskim dzienniku katolickim "Słowo Powszechne". Bronisław Komorowski był jednym z założycieli wydawnictwa Biblioteka Historyczna i Literacka, a także "ABC. Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne" (1984-1989), które redagował wspólnie z Waldemarem Majem, Andrzejem Krawczykiem i Marcinem Nawrotem.

Bronisław Komorowski – aktywność polityczna

Bronisław Komorowski należał do Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz NSZZ "Solidarność". Później działał w ramach Unii Wolności i Akcji Wyborczej Solidarność, od 2001 roku jest politykiem Platformy Obywatelskiej. Do ważniejszych funkcji pełnionych przez Bronisława Komorowskiego należały m.in. stanowisko ministra i wiceministra obrony narodowej, posła (1991–2010), wicemarszałka i marszałka sejmu, a także prezydenta. Został odznaczony Orderem Orła Białego i Krzyżem Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

Bronisław Komorowski – publikacje

Bronisław Komorowski jest autorem książek historycznych "Na probostwie w Wyszkowie. 85 lat później" (2005) i "Traktatu Pokoju między Polską a Rosją i Ukrainą. Ryga, 18 marca 1921. 85 lat później" (2006). Pojawiły się również publikacje autobiograficzne – w 2010 roku wywiad rzeka z Marią Wągrowską "Prawą stroną - życie, polityka, anegdota", a w 2015 roku "Zwykły polski los", czyli opowieści z życia polityka, które poznamy z jego rozmowy z Janem Skórzyńskim.

d2h2a8u

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h2a8u
d2h2a8u
d2h2a8u