Trwa ładowanie...

Dotacje na czasopisma mniejszości narodowych

Dotacje na czasopisma mniejszości narodowychŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczyło w tym roku łącznie 3,6 mln zł dotacji na wsparcie pism mniejszości narodowych, m.in. białoruskiej, niemieckiej, litewskiej i żydowskiej.

Poinformował o tym na posiedzeniu sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Ogółem dotację otrzymało 35 pism, adresowanych do mniejszości lub o nich piszących. Najwięcej wśród nich było pism mniejszości białoruskiej i niemieckiej.

Wśród pism mniejszości białoruskiej największe wsparcie otrzymały: m.in. ukazujący się od 1956 roku tygodnik „Niwa” (blisko 600 tys. zł), miesięcznik „Czasopis” oraz półrocznik „Białoruskie Zeszyty Historyczne”.

Z pism adresowanych do mniejszości niemieckiej były to m.in. tygodnik „Schlesisches Wochenblatt”, ukazujący się w nakładzie 6 tys. egzemplarzy oraz miesięcznik „Mitteilungsblatt”, adresowany głównie do mniejszości niemieckiej na Warmii i Mazurach.

Dotację otrzymały także pisma, skierowane do mniejszości litewskiej; w tym m.in. dwutygodnik „Ausra”, poświęcony m.in. historii, kulturze i relacjom polsko-litewskim oraz kwartalnik „Saltinis”, piszący o historii i kulturze pogranicza polsko-litewskiego.

d2ghv2b

Z pism mniejszości romskiej był to miesięcznik popularno-naukowy, ukazujący się w językach polskim i romskim „Dialog-Pheniben”, oraz dwumiesięczniki: „Rrom po drom” i „Romano Atmo”, publikujące artykuły na temat historii i kultury Romów. Natomiast z pism mniejszości żydowskiej: dwutygodnik „Dos Jidisze wort - słowo żydowskie” oraz miesięcznik „Midrasz”.

Dotację otrzymały także pisma mniejszości ukraińskiej, w tym tygodnik „Nasze słowo”; dwumiesięcznik „Nad Buhom i Narwoju”, poświęcony mniejszości ukraińskiej, zamieszkującej Podlasie.

Ponadto dotowano także pisma mniejszości łemkowskiej, czeskiej, słowackiej, karaimskiej, rosyjskiej, ormiańskiej i kaszubskiej.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj