Trwa ładowanie...
dxbytt5

Jarosław Zieliński

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Jarosław Zieliński to varsavianista, polski historyk, specjalizujący się w poznawaniu dziejów Warszawy oraz publikujący książki o historii stolicy Polski.

Jarosław Zieliński – dorobek naukowy

Zieliński Jarosław jest historykiem Warszawy, a także autorem czterdziestu publikacji, omawiających dzieje zabudowy polskiej stolicy. Zieliński stworzył monografię ulic i dzielnic Warszawy oraz wydał ilustrowane przewodniki po mieście, w kilku wersjach językowych.

Dzięki ogromnej wiedzy na temat topografii miasta i jej historii, Jarosław Zieliński na przestrzeni lat 1992-2012 należał do Zespołu Nazewnictwa Miejskiego miasta stołecznego Warszawy.

Jarosław Zieliński – publikacje

Jarosław Zieliński jest autorem wielu książek poświęconych Warszawie. Spośród wszystkich jego publikacji, warto zwrócić uwagę na "Atlas dawnej architektury i placów Warszawy" (jest to seria złożona z 15 tomów i wydawana od 1996 roku).

Zieliński jest także autorem książek i przewodników historycznych, oprowadzających po warszawskich dzielnicach. Ponadto w dorobku znanego varsavianisty znajdują się liczone w setkach artykuły naukowe i popularnonaukowe, prace studialne, artykuły prasowe, felietony, a nawet kilkadziesiąt scenariuszy telewizyjnych. Zieliński przyłożył swoją rękę do wskrzeszenia z niebytu miesięcznika "Stolica", którego obecnie jest współtwórcą.

Jarosław Zieliński – nagrody, wyróżnienia

Jarosław Zieliński za swą pracę na rzecz odkrywania historii Warszawy i dokumentowania swojej wiedzy, był kilkukrotnie wyróżnioniany i nagradzany. Były to:

  • Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy – nagroda przyznana w 2008 roku, za przewodnik po Żoliborzu ("Żoliborz. Przewodnik historyczny").
  • Zasłużony dla Warszawy – odznaka przyznana za całokształt pracy naukowej Jarosława Zielińskiego.
  • Nagroda miasta stołecznego Warszawy – nagroda przyznana w 2015 roku, za zasługi dla stolicy Polski.
  • Nagroda ZAiKS – nagroda przyznana w 2015 roku, za varsavianistyczną twórczość literacką.

Ponadto Jarosława Zielińskiego nagrodzono Nagrodą Klio III stopnia (2013 r.) oraz Nagrodą Klio II stopnia (2014). Obie nagrody zostały przyznane w kategorii varsavianów.

dxbytt5

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxbytt5
dxbytt5
dxbytt5