Za niedościgniony wzór dziennikarskiego profesjonalizmu dziennikarz i komentator sportowy Bohdan Tomaszewski otrzymał Dziennikarski Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Hiena Roku przypadła w tym roku dziennikarzowi tygodnika „Wprost” Jakubowi Urbańskiemu za artykuł „Donos na pana Cogito”, sugerujący, że poeta Zbigniew Herbert był cennym informatorem PRL-owskiej służby bezpieczeństwa.
Sekretarz generalny SDP Stefan Truszczyński ogłaszając z kolei tytuł Hieny Roku podkreślił, że ma on służyć opamiętaniu i zwróceniu uwagi na odpowiedzialność za słowo. Hiena Roku przyznawana jest od kilku lat dziennikarzowi lub redakcji, którzy wykazali się – według SDP – szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej.
SDP przyznało ponadto swoje nagrody w ośmiu kategoriach. Główną Nagrodę Wolności Słowa za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka otrzymali w tegorocznej edycji nagród SDP: Maciej Duda, Bertold Kittel i Barbara Sierszuła za cykl artykułów „Czeski układ Orlenu”, opublikowanych w „Rzeczpospolitej”. Jak podkreślono w uzasadnieniu dziennikarze „Rzeczpospolitej” otrzymali główną nagrodę za ujawnienie międzynarodowego skandalu, który spowodował rządowe dymisje i dyplomatyczne interwencje.
Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego, którą SDP przyznaje za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych otrzymali: Jerzy Haszczyński, Maja Narbutt, Paweł Reszka i Tatiana Serwetnyk za artykuł „Tajemnice pomarańczowej rewolucji”, opublikowany w „Rzeczpospolitej”. Nagrodę przyznano za odsłonięcie nieznanych kulis dyplomatycznych ukraińskiej rewolucji.
Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury otrzymał Leszek Talko za artykuł „Przyjaciel poleci ci” w „Gazecie Wyborczej”, który ukazywał nowe zjawisko – marketingu szeptanego.
Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za publikacje o inicjatywach i przedsięwzięciach gospodarczych, służących urzeczywistnianiu wizji nowoczesnej Polski otrzymała Wanda Wasilewska z Radia Merkury za audycję „Strategia jamnika”, o ludziach, którym się udało.
Nagrodę im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej otrzymała Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin za opowieść o przyjaźni dwóch rodzin z odległych kontynentów zapoczątkowaną UNRR-owską paczką.
Nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego za publikacje na temat edukacji i popularyzacji wiedzy zdobył Bogdan Łoszewski za film dokumentalny „Bezpieka – pretorianie komunizmu”, który powstał w Redakcji Dokumentu TVP1.
Film otrzymał nagrodę za wartości edukacyjne filmu o historii bezpieki jako historii PRL.
Nagrodę Watergate za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego otrzymali: Jarosław Jabrzyk, Przemysław Wojciechowski i Witold Gadowski za film dokumentalny „Gra o PZU”, wyemitowany w programie Superwizjer TVN. Nagroda ta przypadła za opis gry o wielkie pieniądze, w której nie liczą się granice, ani orientacje polityczne.
Nagrodę im. Bolesława Wierzbiańskiego dla redakcji gazet lokalnych otrzymała redakcja „Echa Krasnegostawu” za dobre dziennikarstwo dla społeczności lokalnej.
SDP przyznał ponadto wiele wyróżnień w poszczególnych kategoriach. W kategorii Wolność Słowa wyróżniono: Jacka Butlewskiego z Radia Emaus za audycję „Proszę nie mówić po polsku” i Violettę Krasnowską z „Newsweeka” za artykuł „Dziennikarze pod specjalnym nadzorem”. W kategorii publikacji o problematyce międzynarodowej wyróżnienie otrzymała Jagienka Wilczak z „Polityki” za artykuły „Kochany baćka” i „Jeszcze nie teraz”, w kategorii publikacji o tematyce społecznej – Anna Fostakowska z „Gazety Wyborczej” za artykuł „Dzieci polskiej biedy”, Magdalena Grzebałkowska z „GW” za artykuł „Nożyczki Pana Boga” oraz Marcin Masłowski również z „GW” za artykuł „Kołek rządzi na krokusowej”. W kategorii publikacji edukacyjnych wyróżnienie otrzymał Andrzej Hołdys z „GW” za artykuł „Uczeni zostańcie”.
Swoje nagrody, wzorowane na amerykańskiej nagrodzie Pulitzera SDP przyznało po raz 14. Walczyć o nie mogły materiały dziennikarskie opublikowane w polskiej prasie, radiu, telewizji oraz Internecie, które ukazały się od 1 sierpnia 2005 roku do 30 czerwca 2006 roku.