Trwa ładowanie...

Donalda Tuska romans z książką

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, promujący swoją książkę Solidarność i duma powiedział, że nie jest ona jego manifestem wyborczym, a spowiedzią z jego przekonań i wyrażeniem nadziei, że Polska może być niebawem liderem w Europie.

Donalda Tuska romans z książkąŹródło: Inne
d2olgy2
d2olgy2

- Puentą tej książki jest moja więcej niż nadzieja, bliska pewności, że Polska może być w ciągu 10 lat liderem Europy, jeśli spełnimy kilka bardzo prostych warunków - takich, jakie udało nam się spełnić w Sierpniu 1980 roku. Każdy kto wstępuje na taką drogę, jak ja w tych miesiącach, powinien umieć się wyspowiadać z własnych przekonań i z własnych nadziei przed ludźmi - powiedział w sobotę podczas promocji w Gdańsku Tusk.
Zaznaczył, że książka nie jest zestawem obietnic wyborczych związanym z ubieganiem się przez niego o prezydenturę.

- Ta książka nie jest manifestem wyborczym i nie jest zestawem obietnic. To jest takie historyczne i ideowe wyznanie wiary, że odpowiedzialność, wiara, tradycja dobrze mieszkają w jednym domu z przedsiębiorczością i odwagą - powiedział.
Jego zdaniem, publikacja jest za to manifestem przeciwko pesymizmowi polskiemu, który panuje w ostatnich latach. Dodał, że książka jest też o tym, co wielkie w Polakach i o tym, że możemy być dumnym narodem.

- To, co ujawniło się z taką mocą w Sierpniu 1980 r., w czym uczestniczyłem, a więc wielkie poczucie odpowiedzialności, odwagi. I takie wielkie marzenie, które wydawało się niespełnialne, ale się spełniło, że to może wrócić do nas; i że Polskę stać na wielkość i że Polaków stać na wielką satysfakcję i dumę z Polski, jeśli sobie przypomnimy, jakie wartości budowały tę pierwszą wielką Solidarność - wyjaśniał.
Donald Tusk ma 48 lat, jest szefem Platformy Obywatelskiej, wicemarszałkiem Sejmu RP. Z wykształcenia jest historykiem. W latach 1982-1989 pracował jako robotnik wysokościowy, a równocześnie dziennikarz i wydawca podziemnej prasy solidarnościowej. W 1991 roku został wybrany posłem. W 2001 roku założył Platformę Obywatelską i został wybrany na posła głosami prawie sześćdziesięciu tysięcy wyborców. Jest autorem ponad 200 publikacji, między innymi słynnej pięciotomowej serii Był sobie Gdańsk i pierwszego w dziejach słownika polsko-kaszubskiego dla dzieci. 2 maja 2005 ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta RP.

Po autograf autora promującego książkę w jednym z gdańskich centrów handlowych ustawiła się długa kolejka. Solidarność i duma sprzedawana była po 19 zł.

Książkę wydało wydawnictwo Słowo/obraz terytoria.

d2olgy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olgy2