"Dłoń pełna gwiazd", czyli podróż do Syrii z Rafikiem Schamim
Nakładem Wydawnictwa WAM ukazała się właśnie Dłoń pełna gwiazd Rafika Schamiego. Powieść opowiada o życiu codziennym w Syrii, ale z zainteresowaniem przeczytają ją nie tylko osoby śledzące rewolucje w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
Nakładem Wydawnictwa WAM ukazała się właśnie Dłoń pełna gwiazd Rafika Schamiego . Powieść opowiada o życiu codziennym w Syrii, ale z zainteresowaniem przeczytają ją nie tylko osoby śledzące rewolucje w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
Głównym bohaterem powieści jest syn piekarza. Jego pasją jest pisanie dziennika, w którym chłopak uwiecznia koleje życia mieszkańców Damaszku. Z biegiem lat zapiski te stają się świadectwem coraz bardziej dramatycznych wydarzeń. Tylko cudzoziemcowi może się wydawać, że życie w Syrii toczy się spokojnie. Dyktatura sieje terror i wpędza ludzi w biedę. W chwili, gdy chłopak poznaje opozycyjnego dziennikarza Habiba, pisanie przestaje być młodzieńczą zabawą...
W jednym z wywiadów Rafik Schami w następujący sposób uzasadniał dlaczego zdecydował się na pokazanie Syrii z perspektywy nastolatka: "Byłem przerażony, jak mało dzieci i młodzież w Niemczech, a także w Europie, wiedzą o Syrii. Słyszały tylko o wojnie i o ropie naftowej. Ale nic o tym, że Damaszek jest najstarszym miastem na świecie. Ani słowa, że od tysiącleci umiemy tu żyć w pokoju z chrześcijanami. Wybrałem dla nich rozmówcę w podobnym wieku i wkrótce ten wybór mi się spodobał, ponieważ stał się dla mnie wspomnieniem mojej własnej młodości".
Katarzyna Zielińska, recenzentka WP, zauważyła, że Dłoń pełna gwiazd , choć opowiada o codzienności w Syrii, równie dobrze - bez większych zmian - mogłaby być książką o codzienności egipskiej czy tunezyjskiej: "Powieść Rafika Schamiego można polecić tym, którzy do tej pory – tak jak ja – nie mieli za bardzo pojęcia o tym, jak wygląda rzeczywistość zwykłych ludzi w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Tam, gdzie od początku tego roku trwa zapoczątkowana przez Tunezję wiosna ludów".
"Jednocześnie Dłoń pełna gwiazd nie jest wcale nachalną powieścią polityczną" - pisze dalej Zielińska - "To dziennik czternastoletniego chłopca mieszkającego w Damaszku. Zrazu pisany i porzucany bez większej dyscypliny, ukazuje otoczenie i wydarzenia z życia autora, które tworzą jedynie luźną całość. [...] Zmienia się to w momencie, gdy chłopiec pod wpływem nauczyciela arabskiego odkrywa swój talent do pisania, a ulubiony wujek wyjaśnia mu, na czym polega zawód dziennikarza".
Rafik Schami nie unika tematów politycznych, gdyż jest to praktycznie nie możliwe w czasie, gdy "kraje arabskie przezywają rewolucję i krwawy ucisk". Z drugiej strony, zaznacza wyraźnie, że jego powieść jest przede wszystkim powieścią o miłości: "Młodzi gwiżdżą na zakazy, spotykają się i są pełni nadziei, jak młodzi być powinni. Są głodni życia, czułości i są bardzo sprytni".
Schami jest przekonany, że jego składająca się z wielu wątków, myśli, uczuć i nastrojów opowieść zostanie właściwie odczytana przez polskich czytelników i ma nadzieję, że wielu Polaków tę książkę pokocha.
* Dłoń pełna gwiazd ukazuje się nakładem Wydawnictwa WAM w serii Labirynty. Kolekcja prozy. Patronat nad powieścią objęła Wirtualna Polska. Więcej na temat książki przeczytasz w naszym serwisie: tutaj . Polecamy także rozmowę z autorem powieści: tutaj .*
[ Grzegorz Wysocki ]