Trwa ładowanie...

Dom bez chemii? Naturalnie

Jak ograniczyć ilość chemii w najbliższym otoczeniu? Joanna Tołłoczko przygotowała ponad sto sprawdzonych receptur na domowe środki pielęgnacji i przetwory. Opowiada o tym, dlaczego warto mieć w kuchni ocet jabłkowy, z jakiego oleju najlepiej zrobić naturalne mydło dla delikatnej skóry i czym wyczyścić przypalone garnki. Zainspiruj się i stwórz własną, niepowtarzalną markę!

Dom bez chemii? NaturalnieŹródło: Materiały prasowe
d2yn6qs
d2yn6qs

Czy można wyeliminować wszechobecną chemię? Joanna Tołłoczko udowadnia, że można i warto to zrobić, by nasz organizm mógł wrócić do naturalnej równowagi.

Poradnik podzieliła na trzy działy. Pierwszy zawiera czternaście przepisów na łagodną chemię domową. Znajdziemy tam np. płyn do mycia naczyń, proszek do prania czy tabletki do zmywarki. Nie zabrakło mydlarskiego BHP, autorka w punktach wymienia zasady bezpiecznego postępowania z wodorotlenkiem i ługiem (wodnym roztworem wodorotlenku). W części drugiej zebrała dla nas aż 35 receptur naturalnych kosmetyków. Do wyboru mamy mydła, kremy, sól do kąpieli, a nawet dezodorant. Część ostatnia poświęcona jest żywności bez chemii. Znajdziemy tam przepisy na domowe sery i jogurty, marynaty, kiszonki i zakwasy. Wymaga to odrobinę zachodu, ale za to produkty wykonane przez nas w domu nie będą miały żadnych ukrytych składników ani aromatów identycznych z naturalnymi. One po prostu będą naturalne.

Jak prowadzić dom bez chemii? Sprawdź kilka przykładowych przepisów!

Limonkowa sól do kąpieli

Składniki:
4 szklanki soli z Epsom
2 limonki, skórka i sok
5–8 kropli miętowego olejku eterycznego (można dodać więcej lub mniej, w zależności od upodobań)
2–4 łyżki świeżej mięty, drobno posiekanej

d2yn6qs

Wsypać sól do dużej miski. Zetrzeć skórkę z limonek i wycisnąć z nich sok. Posiekać miętę. Do miski z solą wrzucić miętę, skórki z limonek, wlać sok i wkroplić olejek eteryczny. Dobrze wymieszać składniki i wsypać je do szklanego słoika. Do kąpieli dodawać pół szklanki soli.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Sól Epsom, używana w tym przepisie, zwana inaczej solą gorzką lub angielską to naturalnie czysty związek mineralny - siarczan magnezu.

Pachnące kostki do toalety

Składniki:
1 szklanka sody oczyszczonej
6 łyżek stołowych soku z cytryny
1,5 łyżki octu spirytusowego
1,5 łyżki wody utlenionej
2 łyżki olejku z drzewa herbacianego

d2yn6qs

Do miski wsypać sodę oczyszczoną. Jeśli są grudki, należy rozgnieść je widelcem. Dodać sok z cytryny, a następnie ocet. Wymieszać. Teraz wlać wodę utlenioną. Należy to robić ostrożnie, po kropelce. Na koniec dla zapachu i lepszych właściwości dezynfekcyjnych kostek wkroplić olejek z drzewa herbacianego. Kostki z takiej masy formować za pomocą małej plastikowej miarki lub foremek, np. w kształcie gwiazdek lub serduszek. Kostki są gotowe do użycia po 24 godzinach od przygotowania, gdy wyschną i stwardnieją. Teraz wystarczy tylko wrzucić jedną z nich do toalety i spuścić wodę.

Cytrynowy płyn do mycia naczyń

Składniki:
cytryny
200 g soli
100 ml octu jabłkowego
200 ml wody

Cytryny umyć i pokroić na małe kawałki razem ze skórą. Wrzucić do blendera, dodać sól i dobrze zmiksować. Następnie wlać ocet, wodę i ponownie zmiksować. Przelać wszystko do garnka i gotować powoli przez 15 minut, cały czas mieszając drewnianą łyżką, aby zapobiec przywieraniu płynu do dna. Odstawić do ostygnięcia. Jeśli na powierzchni powstanie skorupa, wymieszać i przecedzić przez sitko. Przechowywać w lodówce lub w szczelnie zamkniętym naczyniu.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Po użyciu tego płynu ręce nie będą wysuszone.

d2yn6qs

Mleko i miód do mycia ciała

Składniki:
pół szklanki mleka kokosowego
pół szklanki oleju kokosowego
pół szklanki płynnego miodu (niegotowanego)
7 kropli olejku eterycznego, np. pomarańczowego
2 łyżeczki gliceryny
pojemnik na mydło

Rozpuścić olej kokosowy i połączyć wszystkie składniki w butelce. Wstrząsnąć kilkakrotnie, aż do całkowitego rozpuszczenia miodu. Przed każdym użyciem potrząsnąć butelką. Nakładać płyn na gąbkę lub myjkę. Płyn nie powinien być przechowywany dłużej niż dwa tygodnie ze względu na mleko kokosowe.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

”Dom bez chemii” to ponad 250 stron wypełnionych przepisami.

Przepisy pochodzą z książki: ”Dom bez chemii. Sprzątam, dbam o ciało, robię zapasy”, Joanna Tołłoczko, wydawnictwo REA-SJ.
Obejrzyj też: Kosmetyki: ORGANICZNE czy NATURALNE
d2yn6qs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yn6qs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj