Do pociągu i na plażę
Wakacje. Wyczekiwane przez cały rok - na dobre już się rozpoczęły. Co zrobić, by upływały przyjemnie? Na to znajdzie się dużo pomysłów. My radzimy sięgnąć po książkę.
Bibliofili ucieszy zapewne wiadomość, że wraz z początkiem lata do księgarń trafiły (albo niedługo trafią) bardzo ciekawe pozycje książkowe. Jedną z nich jest najnowsza powieść Dana Browna Zwodniczy punkt .
Czytelnicy po raz kolejny mogą dać się porwać świetnemu warsztatowi Browna. W tym thrillerze autor skupił się na niego odmiennej tematyce, niż ta, z której jest najbardziej znany. Satelita NASA odkrywa zdumiewająco rzadki obiekt znajdujący się głęboko pod lodami Arktyki, słabo prosperująca agencja kosmiczna ogłasza tak potrzebne jej zwycięstwo – zwycięstwo mające wyraźny związek z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Aby zweryfikować autentyczność znaleziska, Biały Dom angażuje analityka wywiadu, Rachel Sexton. Ta w towarzystwie grupy ekspertów, wśród których jest również wysokiej klasy specjalista, Michael Tolland, wyrusza do Arktyki...
A może coś z fantastyki? Video z Jezusem Andreasa Eschbacha to powieść, której akcja dzieje się u schyłku XX wieku w Jerozolimie. Archeolodzy odkrywają grób, w nim szkielet, prawdopodobnie pierwszego podróżnika w czasie. Datowanie radiowęglem wskazuje na wiek ok. 2000 lat. Obok szkieletu znajduje się instrukcja kamery wideo. Gdzie jest kamera i co zawierają taśmy? Kazanie na Górze, Ukrzyżowanie, a może coś innego? To dopiero zalążek fabuły. Tropem kamery i taśm ruszają: magnat medialny John Kaun i młody poszukiwacz przygód, Stephen Foxx. Kto wygra? A może do walki o cenny artefakt włączy się jeszcze ktoś? Co na odkrycie powie Kościół? Każdy rozdział tej powieści to nowe spięcia fabuły, akcja toczy się w zawrotnym tempie, stale przyspieszając już od pierwszej strony.
Powieść została nagrodzona Sfinksem, Video z Jezusem jest również nominowane do prestiżowej nagrody SF na festiwalu w Japonii.
Dla lubiących literaturę lekką, łatwą i przyjemną propunujemy Linię kontroli Toma Clancy'ego. Clancy to jeden z najlepszych i najbardziej znanych na świecie twórców literatury sensacyjnej. Rozpoczął literacką karierę w 1984 roku, publikując Polowanie na Czerwony Październik, które pobiło wszelkie rekordy popularności. Twórczość Toma Clancy'ego cechuje głęboka znajomość realiów współczesnej geopolityki, kulis działania agend rządowych i sił zbrojnych: od szczebla plutonu piechoty do broni kosmicznej. A o czym jest Linia kontroli? Centrum Szybkiego Reagowania ma do wykonania zadanie: zdusić bunt przeciwko rządowi indyjskiemu, który wzniecają bojówki islamskie. Ale komandosi elitarnej jednostki zostają uwięzieni w epicentrum działań wojennych, a ich los spoczywa w rękach człowieka, który może ich zarówno uwolnić, jak i sprzedać...
Brutalne morderstwo w szpitalu psychiatrycznym. Prokurator Lucy Jones zaczyna śledztwo - żmudne i bezowocne. Wkrótce przekonuje się, że ma własne powody, by doprowadzić je do końca. I że tylko z pomocą dwóch pacjentów może schwytać zabójcę, który pod maską szaleństwa skrywa zimny umysł bezwzględnego zbrodniarza... Opowieść szaleńca : taką gratkę zaserwuje mistrz sądowych dramatów i thrillerów psychologicznych - John Katzenbach. Ten syn byłego prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych pracuje jako reporter kryminalny. Publikował na łamach "New York Timesa" i "Washington Post". Światową sławę zapewniła mu nominowana do Edgar Award powieść W słusznej sprawie, która na ekrany trafiła wraz z Seanem Connerym w roli głównej.
Dłonie to opowieść o życiu i problemach młodych artystów: ich walce o przedostanie się na rynek sztuki, walce ze stagnacją i pokusą poddania się ogólnej modzie, pokusą odrzucenia starych wartości. To również opowieść o tym wszystkim, co młodych ludzi związanych ze sztuką otacza – o kulisach życia współczesnych młodych artystów, o wernisażach i działaniu machiny uczelni artystycznych. Wszystko to służy za pretekst do ukazania istotnego problemu – braku komunikacji między artystą a odbiorcą jego sztuki. Na powieść składa się pięć różnych historii, których bohaterkami są młode kobiety.
Autorka powieści, Małgorzata Szymańska-Warda, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. Pisanie obok rzeźby to jej druga pasja. W 2004 roku zadebiutowała jako bajkopisarka w wydawnictwie Wilga. W 2005 roku wspólnie z malarzem Marcinem Kędzierskim założyła Grupę Miejską.
Dla miłośników sztuki rarytasem okazać się może Abecadło Topora Agnieszki Taborskiej - pierwsza na polskim rynku tak obszerna antologia twórczości Rolanda Topora, legendarnego pisarza, rysownika, malarza i skandalisty. Podejmuje pomysł „encyklopedycznego” układu włosko-francuskiego albumu, uważanego przez Rolanda Topora za najlepszą publikację, jaka o nim powstała. Ułożone w porządku alfabetycznym hasła odpowiadają głównym tematom jego artystycznej i literackiej twórczości. Lektura ta dostarcza intelektualnej zabawy wysokiego lotu, a jednocześnie pozwala prześledzić, jak podobne tematy i obsesje przewijają się w obrazach, plakatach, rysunkach, sztukach teatralnych, powieściach i opowiadaniach Topora. Abecadło ukazuje go nie tylko jako błazna i ironicznego obserwatora, lecz przede wszystkim jako obdarzonego demaskatorskim poczuciem humoru myśliciela.
Elling - mamusin synek Ingvara Ambjornsena to wspaniała powieść o przyjaźni dwóch pacjentów szpitala psychiatrycznego. Tytułowy bohater to czterdziestoletni kawaler mieszkający całe życie z matką. Po jej śmierci przeżywa załamanie nerwowe i trafia do zakładu psychiatrycznego. Po dwóch latach mężczyźni opuszczają ośrodek i otrzymują finansowane przez państwo mieszkanie. W nieznanych dotąd okolicznościach przyjaciołom przyjdzie rozwiązać niejeden problem. Z satysfakcją odkryją, że mimo upośledzenia rozwijają się i odnoszą sukcesy w nowym życiu. Ingvar Ambjornsen uważany jest za jednego z największych współczesnych pisarzy norweskich. Bohaterami jego prozy są osoby mające problemy z adaptacją w społeczeństwie.
Kolejną wartą uwagi powieścią jest Róża i wieprz Anne Provoost. Autorka przenosi czytelnika w świat istniejący gdzieś poza czasem i jednoznacznie okresloną przestrzenią - w niezwykły świat mitu, by snuć opowieść osnutą na motywach Pięknej i Bestii. Powieść ta spodobać się może zarówno miłośnikom antropologii symbolicznej, jak również zainteresowanym psychologią głębi. W opinii autorki jest to utwór będący metaforą dojrzewania i seksualnej inicjacji.
Warstwa fabularna Róży i wieprza przynosi losy dziewczyny wychowywanej z dwiema siostrami przez owdowiałego ojca. Rozalinda wyrasta na prześliczną kobietę. I trafia za sprawą swego ojca do zamku Tyberta - szpetnego swym kalectwem. Od tego momentu szarpią nią dwa uczucia: miłości i obrzydzenia.
Dla tych, którzy chcą czas kanikuły wykorzystać na przemyślenia i analizę aktualnych problemów, dobrą lekturą będzie najnowsza książka Jadwigi Staniszkis Szanse Polski. Jest to wywiad-rzeka z Jadwigą Staniszkis, która analizuje sytuację, w jakiej znalazła się Polska po 15 latach od wyjścia z komunizmu. Pokazuje kraj w szerszym kontekście, a więc jako członka Unii Europejskiej i również jako element światowych puzzli. Staniszkis odpowiada na pytania dotyczące szans rozwojowych Polski w najbliższych latach. Jej zdaniem mamy kapitał pozwalający na efektywne funkcjonowanie w sieciach globalnej polityki i gospodarki, ale trzeba go lepiej wykorzystać. Jest to możliwe poprzez większą koncentrację na edukacji i wszechstronnych innowacjach.
Dla miłośników historii - książka Hiroyuki Agawa Yamamoto. Isoroku Yamamoto (1884-1943) podczas bitwy cuszimskiej w stopniu porucznika służył na krążowniku Nisshin, na którym został ranny. To on był autorem ataku na Pearl Harbor. Przeciwnik wiązania się Japonii z państwami Osi. W wyniku złamania przez Amerykanów "purpurowego kodu", zestrzelony przez myśliwce amerykańskie w 1943 roku. Książka przybliża postać-legendę marynarki japońskiej.
Pozostaje nam tylko życzyć udanych wyborów książkowych i miłej lektury!