Trwa ładowanie...
d1vlr1m
kultura
23-04-2010 13:44

Dni kultury ukraińskiej w Poznaniu

d1vlr1m
d1vlr1m

Koncerty muzyki współczesnej i chórów, przegląd filmów, wystawy i ekumeniczna Msza św. złożą się na rozpoczynający się w poniedziałek w Poznaniu Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna.

Jak zauważył w środę na konferencji prasowej Łukasz Horowski, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina, które jest organizatorem imprezy, kultura ukraińska w Poznaniu i w Wielkopolsce nie jest znana.

Imprezy poświęcone Ukrainie, które do tej pory odbywały się w Poznaniu, były rozproszone i przez to niezauważane. Powszechnie znane są tylko wyjątki z kultury ukraińskiej, nie jest ona tak znana, jak kultura krajów zachodnich. Chcemy to zmienić - tłumaczył Horowski.

Przez cały tydzień w Poznaniu odbędzie się kilkanaście wydarzeń kulturalnych poświęconych Ukrainie.

W Muzeum Archidiecezjalnym otwarta zostanie wystawa ikon Niebo na ziemi - odsłona druga z kolekcji Muzeum Zamku w Łańcucie. W jednym z poznańskich kin trwać będzie przegląd pełnometrażowych i krótkometrażowych filmów ukraińskich.

d1vlr1m

Zaplanowano koncerty popularnych ukraińskich zespołów muzycznych - m. in. TNMK, Perkałaba - oraz uznanych chórów - Syntagma oraz Chereszczatyk. W koncercie galowym zaprezentują się młodzi artyści ukraińskiej sceny operowej oraz ukraińscy soliści występujący na stałe w Poznaniu.

Otwarta zostanie wystawa Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933 ze zdjęciami, dokumentami i filmami przedstawiającymi zbrodnię systemu stalinowskiego przeciwko narodowi ukraińskiemu. Jak przekonują organizatorzy festiwalu, w Polsce, ale także na Ukrainie, świadomość tych wydarzeń jest bardzo mała.

Wydarzeniom artystycznym towarzyszyć będą debaty politologiczne i literackie z udziałem politologów, historyków i krytyków literackich z Polski i Ukrainy.

W niedzielę w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu odprawiona zostanie ekumeniczna Msza św. z udziałem duchownych greckokatolickich, prawosławnych i rzymskokatolickich.

d1vlr1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vlr1m