Trwa ładowanie...

Dlaczego Włosi tak kochają Szymborską?

Tom wierszy Wisławy Szymborskiej "Radość pisania" utrzymuje się we Włoszech na pierwszym miejscu w klasyfikacji najlepiej sprzedanych książek. Sprzedano 64 tysiące egzemplarzy jej zbioru - pisze w sobotę dziennik "la Repubblica"

Dlaczego Włosi tak kochają Szymborską?Źródło: AKPA
d1vzcyb
d1vzcyb

Tom wierszy Wisławy Szymborskiej "Radość pisania" utrzymuje się we Włoszech na pierwszym miejscu w klasyfikacji najlepiej sprzedanych książek. Sprzedano 64 tysiące egzemplarzy jej zbioru - pisze w sobotę dziennik "la Repubblica".

"Radość pisania"zawiera wiersze poetki z lat 1945-2009. Tom opracował wybitny włoski polonista i tłumacz Pietro Marchesani, który zmarł pod koniec 2011 roku.

Czterokrotne zajęcie pierwszego miejsca przez ten tom poetycki to "jedyny taki przypadek na świecie" - stwierdził na łamach rzymskiej gazety Roberto Calasso, szef prestiżowego włoskiego wydawnictwa Adelphi, nakładem którego już w ośmiu do tej pory edycjach ukazał się zbiór Szymborskiej.

Analizując włoski fenomen popularności zmarłej 1 lutego poetki Calasso zauważył, że uwielbienie dla jej poezji, trafiającej - jak podkreślił - do różnych czytelników, nie ma sobie równych w innych krajach. Ponadto wydawca stwierdził, że fascynacja ta wybuchła wraz z pierwszym zbiorem jej wierszy, opublikowanym przez jego oficynę.

d1vzcyb

"Odkąd zaczęliśmy ją wydawać, spotkaliśmy się z bardzo żywymi reakcjami ze strony tych, którzy zazwyczaj nie czytają poezji. I to jest piękne"- stwierdził włoski wydawca. Jak zaznaczył "w tym przypadku to ludzie nieprzyzwyczajeni do poezji odkryli w Wisławie Szymborskiej rzeczy, których nie ma nigdzie indziej".

Zdaniem szefa Adelphi rekord sprzedaży "Radości pisania" to również rezultat wypowiedzi popularnego pisarza i publicysty Roberto Saviano, autora "Gomorry", który cztery dni po śmierci Szymborskiej w masowo oglądanym talk-show w telewizji RAI przeczytał fragment jej wiersza i mówił o noblistce z najwyższym uznaniem.

Calasso odnotował, że żaden tom poetycki na świecie nie był tak kupowany, jak "Radość pisania". Jako najbardziej zbliżony przypadek wymienił zbiór Teda Hughesa z wierszami dedykowanymi żonie Sylvii Plath. Odniósł ogromny sukces, ale nigdy nie był na pierwszym miejscu - przypomniał szef Adelphi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj