ycipk-49wvsz
ycipk-49wvsz

Ted Hughes

Sylvia Plath i Ted Hughes stanowii jedną z barwniejszych par XX w. East News
Podziel się

Ted Hughes był niekonwencjonalnym, swobodnym artystą, o buntowniczym charakterze, wprost kochającym poezję. Dopiero w swojej ostatniej książce wypowiedział się publicznie na temat związku ze swoją znaną żoną.

Ted Hughes – biografia

ycipk-49wvsz

Edward James Hughes był studentem kilku kierunków na uniwersytecie w Cambridge. Wcześniej służył w Royal Air Force. Wspólnie ze znajomymi założył ”St. Botolph's Review”, gdzie od drugiej połowy lat 50. publikowano m.in. jego poezję. Najbardziej interesowały go mity oraz legendy, a w jego twórczości znajdziemy mnóstwo elementów nawiązań do natury, zwłaszcza zwierząt. Impreza urządzona przez Teda Hughesa i kolegów z redakcji skończyła się poznaniem Sylvii Plath. Para mieszkała i pracowała razem w Stanach Zjednoczonych oraz w Londynie, a doczekała się dwójki dzieci. To Plath zachęciła Hughesa do przesłania manuskryptu na konkurs książkowy, który wygrał. Ich historię nakręcono, a Teda w ”Sylvii” zagrał Daniel Craig.

Ted Hughes – życie prywatne

Ted Hughes oraz Sylvia Plath poznali się na uniwersytecie w Cambridge w 1956 roku i po 4 miesiącach byli już po ślubie. Miłość od pierwszego wejrzenia była początkiem kontrowersyjnego związku pary poetów, często poruszanego przez media tematu. Ted Hughes oceniany był jako egocentryczny i niewierny małżonek, Sylvia Plath jako niestabilna emocjonalnie i nadwrażliwa żona. Oficjalnie ogłosili separację w 1962 roku, a Plath oskarżała Hughesa o znęcanie się psychiczne i fizyczne.

Kobieta popełniła samobójstwo (otrucie gazem), a Ted Hughes mieszkał w ich wspólnej posiadłości z kochanką, Assią Wevill, matką jego córki, Shury. Wikłał się w liczne romanse, a związek zakończył się tragedią – Assia zabiła siebie i dziecko w identyczny sposób, jak życie odebrała sobie Sylvia Plath. W 1970 roku Ted Hughes poślubił Carol Orchard, z którą był związany aż do własnej śmierci na nowotwór, mieszkając na niewielkiej farmie i tworząc do końca swoich dni.

Ted Hughes – książki

ycipk-49wvsz

Ted Hughes uchodzi za wielką postać nie tylko brytyjskiej, ale i światowej poezji z licznymi bestsellerami wydawniczymi oraz nagrodami branżowymi na koncie. Pisał także prozę, tłumaczył książki oraz redagował antologie. Uznany przez krytyków jeszcze za życia, Ted Hughes tworzył i publikował również liczne opowiadania dla własnych dzieci, które ukazywały się na rynku literackim w Polsce chociażby nakładem oficyny Znak Społeczny Instytut Wydawniczy Sp. z o.o. Jako wykonawca testamentu zmarłej żony, Ted Hughes zajmował się także wydawaniem jej dzieł.

Postać Teda Hughesa była często poruszanym wątkiem w światowej literaturze. Związek pary wybitnych, acz kontrowersyjnych poetów opisały m.in. Diane Middlebrook oraz Erica Wagner.

ycipk-49wvsz
Ted Hughes - Szczegóły autora
Data urodzenia

17.08.1930

Miejsce urodzenia

Mytholmroyd, West Yorkshire, UK

Data śmierci

28.10.1998

Miejsce śmierci

Devon, South West England, UK

Bibliografia
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-49wvsz
ycipk-49wvsz