Na pocz膮tku by艂a natura. To jej bali si臋 ludzie. I starali si臋 jak najcz臋艣ciej ust臋powa膰 z drogi. Gdy u艣wiadomili sobie, 偶e tak nie da si臋 偶y膰, zacz臋li b艂aga膰 j膮 o przychylno艣膰. Sk艂adali ofiary b贸stwom niebios i ziemi, b贸stwom rzek i drzew, duchom piorun贸w i cia艂 niebieskich. Tak narodzi艂a si臋 magia i religia. Dwie moce, kt贸re tak naprawd臋 zawsze by艂y obok siebie. Religia Staro偶ytnych Egipcjan, to mimo tak wielu bada艅, nadal najbardziej tajemnicza i najbardziej kontrowersyjna. W ko艅cu by艂a to religia, kt贸rej b贸stwa by艂y odpowiedzialne za narodziny kr贸l贸w, byli to ci, kt贸rzy tak naprawd臋 ca艂y czas 偶yli po艣r贸d ludu. Te wierzenia wymaga艂y budowania piramid i balsamowania cia艂. Tak naprawd臋 z 偶ycia tworzy艂y poczekalni臋 do wiecznego 艣wiata. Bo egzystencja nie by艂a tak naprawd臋 wa偶na. Powinna doprowadzi膰 do godnej 艣mierci, zabezpieczenia cia艂a i 偶ycia po 偶yciu.
Profesor Andrzej Niwi艅ski jest jednym ze s艂ynniejszych polskich egiptolog贸w. Tych, kt贸rzy we krwi maj膮 jeszcze nauki prekursora, prawdziwego guru polskiej egiptologii, profesora Kazimierza Micha艂owskiego. Jego kontrowersyjne prace nad rozszyfrowaniem tajemnicy kap艂ana Herhora, czy te偶 wprost fascynuj膮co niemo偶liwe odkrywanie tajemnic Deir el-Bahari, a w szczeg贸lno艣ci 艣wi膮tyni kr贸lowej Hatszepsut, ale przede wszystkim jego si艂a w doprowadzaniu do ko艅ca w艂asnych projekt贸w jest ju偶 legendarna. Przede wszystkim, obok profesora My艣liwca, Niwi艅ski to jeden z najwi臋kszych badaczy religii Egipcjan. Ale przede wszystkim cz艂owiek, kt贸ry d膮偶y naprawd臋 do celu. I poszukuje odpowiedzi na pytania w naprawd臋 wszelakich miejscach.
Ksi膮偶ka profesora Niwi艅skiego, zosta艂a przez autora podzielona na trzy cz臋艣ci. W pierwszej autor stara si臋 przybli偶y膰 religie staro偶ytnych od strony tych, kt贸rzy t臋 religi臋 naprawd臋 widzieli, jak na przyk艂ad wsp贸艂czesnych Rzymian, czy te偶 Grek贸w. Nast臋pnie stara si臋 odnale藕膰 tre艣ci w pozosta艂o艣ciach takich jak teksty religijne, malowid艂a i rze藕by, by w ko艅cu w trzeciej cz臋艣ci, pokaza膰 tych, kt贸rzy bogom sk艂adali nale偶ny ho艂d. Formy wierze艅, obrz臋dowo艣膰, osoby tych, kt贸rzy byli bogom najbli偶si i tych, kt贸rzy byli ich oczami na ziemi.
Ksi膮偶ka jest oczywi艣cie prac膮 naukow膮, ale napisan膮 w taki spos贸b, 偶e trudno to zauwa偶y膰. To raczej powie艣膰 o bogach, zawieraj膮ca oczywi艣cie bibliografi臋 i indeksy nazw geograficznych, os贸b i rzeczy. O bogach i ludziach, o wzajemnych oddzia艂ywaniach i wsp贸艂istnieniu. Barwne zdj臋cia, ryciny, wszystko wydane w zachwycaj膮cej szacie graficznej. Zatopienie si臋 w religi臋 tych, kt贸rzy pragn臋li wiecznego 偶ycia. Otulanych pieszczotliw膮 i matczyn膮 mi艂o艣ci膮 Nilu, wyrastaj膮cych spod znaku lotosu i papirusu. Tych, kt贸rzy ju偶 po urodzeniu my艣leli g艂贸wnie o 艣mierci.