„Czytam sobie. Fakty”: Dla dzieci, które czują głód wiedzy
Nakładem Edukacyjnego Egmontu ukazała się już seria „Czytam sobie. Fakty” - kontynuacja odnoszącego sukcesy i wielokrotnie nagradzanego cyklu Czytam sobie. Na początek trzy książki, po jednej na każdym poziomie zaawansowania czytelniczego, adresowane do dzieci w wieku 5 – 7 lat. Dla początkujących czytelników, którzy oprócz przyjemności czytania, czują głód wiedzy.
Nie jest łatwo pozyskać dziś przychylność czytelnika. Najbardziej wymagający, ale i najwdzięczniejszy jest najmłodszy odbiorca. To właśnie z myślą o nim Edukacyjny Egmont przygotował nową kolekcję książek pod wspólnym hasłem Fakty, będącą kontynuacją serii * Czytam sobie. Cykl rozpoczyna tryptyk historii poświęconych wielkim wydarzeniom i odkryciom XX wieku. Znajdziemy tu opowieść o wyprawie na biegun, historię rejsu Titanica i opis pierwszej wyprawy ludzi na Księżyc.*
Każda z książek w serii wydana jest atrakcyjnie. Szata graficzna opracowana przez najlepszych ilustratorów (Ewę Poklewską-Koziełło, Joannę Rusinek i Tomka Kozłowskiego) sprawia, że po opowieści z kręgu Faktów sięga się z przyjemnością. Ilustracje są na wysokim poziomie artystycznym, przejrzyste ale unikające naiwności. Styl i kreska ilustratorów są zindywidualizowane a do tego umiejętnie dopasowane do rangi tematów.
W „Wyprawie na biegun. O ekspedycji Amundsena” poprzez rysunki zaznaczone są niezbędne dla całej historii realia – obraz bazy, widok bieguna, psy zaprzęgowe i „eleganckie” pingwiny. W „Historii pewnego statku. O rejsie „Titanica” ilustracje oddają wygląd zewnętrzny Titanica, ale i jego bogato wyposażone wnętrze, łącznie z przekrojem statku. Z kolei „Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc” opatrzony został ilustracjami przypominającymi zdjęcia, dokumenty czy związane z astronautyką rysunki techniczne, bo i sama książka skierowana jest do już nieco bardziej wprawnych czytelników.
Piękne i zabawne niekiedy ilustracje to jednak dopiero początek zalet każdego tomu Faktów. Istotna jest też wartość poznawcza prezentowanych dzieciom historii. Wyprawa na biegun przybliża postać Roalda Amundsena, pokazuje pracę polarnika i warunki życia na biegunie. Przede wszystkim jest jednak opowieścią o jego ekspedycji w roku 1911, zakończonej zdobyciem bieguna południowego. Czytelnik wraz z członkami ekspedycji przedziera się przez mroźną Antarktydę, wita z pingwinami i pędzi psim zaprzęgiem.
Solidna dawka przygody i wiedzy! Historia Titanica to opowieść o pierwszym rejsie transatlantyku w 1912 roku, przystępnie opisuje dane dotyczące statku i wprowadza nazwy związane z żeglugą oceaniczną. To również historia wielkiego statku, któremu nie dane było dopłynąć do portu. Mały odkrywca wraz z główną bohaterką ośmioletnią Ewą Hart, postacią autentyczną, która płynęła z rodzicami tym statkiem i udało jej się uratować, wchodzą na statek i podziwiają jego rozmiary oraz przepych. Wielkie emocje i powiew historii!
W opowieści o pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu w roku 1969 odnaleźć można dane misji kosmicznej, trasę przelotu załogi Apolla 11 i sposoby radzenia sobie z codziennymi czynnościami w stanie nieważkości. Wraz z trzema amerykańskimi astronautami odbiorca wsiada na pokład statku Apollo 11, startuje, przez przyspieszenie rakiety zostaje wbity w fotel, by na końcu lądować na Księżycu. Duża dawka faktów i odkrywanie tajemnic kosmosu! Wszystko opisane zostało w sposób prosty i bezpretensjonalny, co zachęca młodego czytelnika do odkrywania kolejnych szczegółów prawdziwych historii. Serię wspierają merytorycznie eksperci, dbający zarówno o faktografię jak też o właściwy przekaz kolejnych historii.
(img|459950|center)
Poszczególni autorzy – Rafał Witek, Zofia Stanecka i Ewa Nowak – postarali się o właściwe zróżnicowanie poziomu trudności swoich opowieści, tak jak ma to miejsce w przypadku wszystkich książek z serii Czytam sobie, zwracając uwagę na wiek i umiejętności czytelnicze małych odbiorców. Stąd ekspedycja Amundsena rozpoczyna tryptyk Faktów na poziomie 1, rejs Titanica reprezentuje poziom 2, a całość na poziomie 3 zamyka najbardziej złożona i najtrudniejsza do opowiedzenia historia lądowania załogi astronautów na Srebrnym Globie.
Zaletą nowej serii Egmontu jest rozbudzanie w dzieciach pasji poznawania poprzez czytanie. Radość czytania to nie tylko poczucie odkrywania atrakcyjnych wydarzeń. To również przemyślana nauka pracy z tekstem poprzez różnorodne ćwiczenia słownikowe, doskonalenie umiejętności zgłoskowania, literowania, składania zdań oraz sięgania do słowniczka trudniejszych wyrazów (jak zostało to rozwiązane w najtrudniejszej pod względem poziomu książce o lądowaniu na księżycu), czy atrakcje w postaci dołączanych do każdego tomu naklejek i dyplomów sukcesu. Takie podejście do czytania sprawia, że młody czytelnik angażuje się od różnej strony w poznawane historie.
Przy panującej obecnie tendencji na nieczytanie kolekcja Faktów ma szanse przyczynić się do tego, by dziecko czytało z zainteresowaniem i chciało sięgnąć po kolejne pozycje. Pozostaje mieć nadzieję, że mali amatorzy Faktów odkryją w sobie tę pasję, wyrastając z czasem na mądrych i zaangażowanych - dorosłych już – czytelników.