Trwa ładowanie...
czytanie
23 kwietnia 2010, 13:25

Czytaj na miarę Guinnessa

Czytaj na miarę GuinnessaŹródło: Inne
dvu4jzd
dvu4jzd

20 listopada w 14 polskich miastach rozpoczną się eliminacje do VI Mistrzostw Polski w Szybkim Czytaniu. Finał mistrzostw, połączony z próbą pobicia rekordu Guinnessa w szybkim czytaniu, zaplanowano na 27 listopada.

Eliminacje, do których może zgłosić się każdy, kto ma ukończone 15 lat, odbywać się będą w sieci EMPiK-ów. Uczestnicy mistrzostw oceniani będą przez jury pod przewodnictwem prof. Stanisława Dubisza. Teksty sprawdzające umiejętność szybkiego czytania zostaną opracowane w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego przez dr Annę Cegiełę.

Teksty te umożliwić mają ocenę czytania według dwóch kryteriów - liczby przeczytanych słów w czasie jednej minuty oraz tzw. współczynnika rozumienia, obliczanego na podstawie pytań dotyczących przeczytanego tekstu.

Finał tegorocznych mistrzostw w szybkim czytaniu zaplanowano na 27 listopada w warszawskim EMPiK-u Junior. Podczas finału obecni będą przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa. Dotychczasowy rekord świata w szybkim czytaniu został ustanowiony dwa lata temu w Polsce i wynosi 46 482 słowa na minutę. Rekord ten należy do Kamili Kornet z Warszawy - czwartej Mistrzyni Polski w Szybkim Czytaniu.

dvu4jzd

Zazwyczaj czytamy z prędkością 200 słów na minutę, ale, zdaniem specjalistów z Akademii Szybkiego Czytania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytać kilka razy szybciej. Wystarczy nauczyć się właściwej pracy oczu, selekcji tekstu, poszerzyć pole widzenia oraz wyeliminować fonetyzację, czyli czytanie "na głos w myślach".

Organizatorem Mistrzostw w Szybkim Czytaniu jest Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga i Akademia Szybkiego Czytania.

dvu4jzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj