Trwa ładowanie...
zdarzeń
23 kwietnia 2010, 13:25

Czy tajemniczy Lemony Snicket odkryje prawdziwą twarz?

Czy tajemniczy Lemony Snicket odkryje prawdziwą twarz?Źródło: Inne
d4at2ad
d4at2ad

Już w Październiku ukaże się autobiografia jednego z najbardziej tajemniczych pisarzy na świecie. Czy dowiemy się z niej, kto faktycznie kryje się pod pseudonimem Lemony Snicket?

Lepiej na to nie liczyć, skoro napisana przez niego książka o sobie samym nosi tytuł Nieautoryzowana autobiografia. Książka ukazuje się nakładem wydawnictwa Egmont pod patronatem Wirtualnej Polski.

Paradoksalny tytuł Nieautoryzowana autobiografia mówi sam za siebie: autor nie odpowiada za prawdziwość własnych słów.

Autor? Nie wiemy przecież nawet, kim jest Lemony Snicket, maska, za którą ukrył się twórca "Serii niefortunnych zdarzeń": czy faktycznym autorem, czy fikcyjnym narratorem – tropicielem losów sierot Baudelaire, czy też jedną z postaci powieści, uwikłaną w akcję na równi z resztą bohaterów? Lemony Snicket występuje bowiem przed nami we wszystkich trzech wcieleniach.

d4at2ad

Jego Nieautoryzowana autobiografia zamiast – jak przystało na ten gatunek literacki - wyjaśnić ów chaos, potwierdza go tylko i potęguje. Snicket ("Snicket"?) wciąga nas w typowo postmodernistyczną grę, w której tekst żyje własnym życiem, kierując się wyłącznie logiką języka i metafory, i karmiąc innymi tekstami.

Nieautoryzowana autobiografia Snicketa kpi z "waloru prawdziwości" przypisywanego temu gatunkowi. Z absurdalną skrupulatnością gromadzi "materiał dowodowy" – zdjęcia z niedorzecznymi podpisami, strzępy fikcyjnych gazet, parodie ogłoszeń i reklam, listy, scenariusze, piosenki, cytaty z tomów "Serii niefortunnych zdarzeń" – traktując fakty na równi z fikcją, i z groteskową powagą katalogując ten miszmasz w indeksie na końcu książki.

A cały ten wysmakowany edytorsko collage po mistrzowsku ilustruje podstawową prawdę o języku: że równie chętnie służy on wyrażaniu prawdy, jak i kłamstwa, w obu przypadkach posiłkując się tymi samymi faktami. Język stwarza bowiem wyłącznie fakty literackie, a rzeczywistość literacka nie ma nic wspólnego z rzeczywistością historyczną – i na tym właśnie polega jej urok.

d4at2ad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4at2ad

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj