Trwa ładowanie...
recenzja
26-04-2010 16:00

Czy można żyć bez pieniędzy?

Czy można żyć bez pieniędzy?Źródło: Inne
dl0btfc
dl0btfc

Książka, wydana w tej samej Larousse’owskiej serii, co Historia stroju, Moralna i materialna historia jedzenia i inne podobne publikacje, jest prawdziwą kopalnią informacji o niemal wszystkich systemach walutowych świata od ich narodzin do chwili obecnej.

Autor, historyk i dziennikarz, specjalizujący się w dziejach ekonomii, wydobywa z mroku zapomnienia stadia przejściowe pomiędzy handlem wymiennym a powstaniem prawdziwych jednostek monetarnych, ukazując, w jaki sposób przechodzono od waluty umownej w postaci – najczęściej – odmierzonych miar określonego towaru lub pewnej ilości identycznych przedmiotów o symbolicznej wartości, do rzeczywistej „brzęczącej monety” i zapoznając nas przy okazji ze skróconą historią metalurgii.

Kształtowanie się relacji wartości pomiędzy poszczególnymi metalami wykorzystywanymi w systemach monetarnych, przyczyny wzrostu i spadku kursu poszczególnych walut, wzajemne zależności między wydarzeniami historycznymi a powyższymi faktami śledzimy niemal jak sensacyjną fabułę. Konkwista, kalifornijska gorączka złota, wielki kryzys lat trzydziestych, załamywanie się po kolei gospodarek państw socjalistycznych – wszystko to miało swoją przyczynę w pieniądzu i wywarło określony wpływ na jego dalsze funkcjonowanie w pewnych makroregionach czy wręcz na całym świecie.

Skąd wzięły się nazwy poszczególnych jednostek monetarnych? Gdzie pojawił się pierwszy pieniądz papierowy i dlaczego wyparł z systemów walutowych drogocenne kruszce? Czy człowiek, czy państwo potrafi egzystować bez pieniędzy? Oto tylko niektóre pytania, na które odpowiedź odnajdziemy, jeśli tylko starczy nam cierpliwości, by móc krok po kroku przedrzeć się przez czterysta stronic, napisanych językiem płynnym, bogaty, lecz wcale niełatwym.

dl0btfc

Czytelnik nie obeznany z problematyką ekonomiczną i słabo orientujący się w zawiłościach historii może się przy lekturze zmęczyć i zniechęcić, jednakże dla kogoś głodnego wiedzy nie powinno to stanowić szczególnych utrudnień ( w końcu zawsze można sięgnąć do słownika, by sprawdzić, co to parytet, asygnata czy transfer kapitałowy...).

Jeśli nawet nie zapamiętamy zbyt wielu szczegółów – zachowany przynajmniej ogólne pojęcie o roli środków płatniczych w naszym życiu, a w towarzystwie będziemy mogli zabłysnąć, opowiadając o kwadratach z białego zamszu i jedwabiu, które pełniły rolę pieniądza za czasów chińskich cesarzy (mniejsza o dynastię, dość wiedzieć, że działo się to u zarania naszej ery...).

dl0btfc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl0btfc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj