Trwa ładowanie...
wakacje

Czeska Książka Dziesięciolecia w Polsce!!

Problemy przeciętnych i w pewnym sensie pod-przeciętnych ludzi, rozczarowanych życiem i sobą, szukających ukojenia w alkoholu, samotnych, rozwiedzionych, nie mogących znaleźć pracy, zagubionych

Share
Czeska Książka Dziesięciolecia w Polsce!!
Źródło: "__wlasne
dblbyyq
Jan Balabán
Wakacje / Możliwe, że odchodzimy

POLSKA PREMIERA: 01.11.2011

Wakacje / Możliwe, że odchodzimy to połączone wydanie dwóch zbiorów opowiadań czeskiego prozaika Jana Balabána. Zbiór Możliwe, że odchodzimy został we wrześniu 2011 wybrany w Czechach Książką Dziesięciolecia. Ponadto zdobył między innymi tytuł Książki Roku 2004 oraz najbardziej prestiżową czeską nagrodę literacką Magnesia Litera w kategorii Proza Roku 2005.

dblbyyq

W obu zbiorach autor stara się zrozumieć problemy przeciętnych i w pewnym sensie pod-przeciętnych ludzi, rozczarowanych życiem i sobą, szukających ukojenia w alkoholu, samotnych, rozwiedzionych, nie mogących znaleźć pracy, zagubionych. Bohaterowie Balabána są mieszkańcami robotniczej Ostrawy, pełnej smogu, blokowisk i ludzi, którzy stracili wiarę w sens życia i jego wartości. Autor pokazuje rzeczywistość, która boli i porusza, nie pozbawia jednak ani czytelnika ani swoich bohaterów nadziei na lepszy czas.

Piękny a zarazem prosty i oszczędny styl pisarski Jana Balabána w połączeniu z poruszająca, niebanalną treścią sprawiają, że każde opowiadanie jest prawdziwym klejnotem literatury czeskiej.

dblbyyq

Podziel się opinią

Share
dblbyyq
dblbyyq