Trwa ładowanie...
d4m459f

Czasopisma patronackie będą wydawane przez Instytut Książki

d4m459f
d4m459f

Czasopisma kulturalne, objęte przez państwo patronatem finansowym, m.in. „Dialog”, „Nowe Książki” i od bieżącego roku również miesięcznik „Kino”, będą wydawane od kwietnia przez Instytut Książki, a nie, jak do tej pory, przez Bibliotekę Narodową.

Dotychczas, na zlecenie resortu kultury, tzw. czasopisma patronackie wydawała Biblioteka Narodowa. Było to 9 tytułów: „Nowaja Polsza”, „Dialog”, „Teatr”, „Ruch Muzyczny”, „Akcent”, „Literatura na Świecie”, „Nowe Książki”, „Odra” i „Twórczość”. W tym roku na liście czasopism patronackich znalazł się także miesięcznik „Kino”; redakcja miesięcznika apelowała o to do ministra kultury od czerwca ubiegłego roku.

Minister kultury podkreślił, że podjął decyzję o włączeniu „Kina” na listę czasopism objętych patronatem finansowym resortu kultury po rozpatrzeniu wszystkich elementów składających się na dorobek pisma i jego jakość.
- Zebrałem także opinie dotyczące „Kina” - zwrócił uwagę minister.

Szef Instytutu Książki Grzegorz Gauden powiedział, że Instytut przejmie obowiązki pełnienia funkcji wydawcy czasopism patronackich od 1 kwietnia. Gauden podkreślił też, że zmiana wydawcy ma na celu przede wszystkim odciążenie Biblioteki Narodowej i ułatwienie realizacji jej własnych zadań statutowych.

d4m459f

- Biblioteka zajmowała się do tej pory wydawaniem czasopism patronackich ministra kultury, ponieważ kiedyś w resorcie nie było instytucji, która mogła się podjąć takiego zadania. Drugim powodem był fakt posiadania przez Bibliotekę drukarni (...). Jednak już od dwóch lat to nie Biblioteka Narodowa, ale Instytut Książki przyznaje dotacje dla czasopism kulturalnych. Naturalne jest zatem, że od bieżącego roku odpowiedzialność za wydawanie tych czasopism przejmie także Instytut Książki - zwrócił uwagę dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Podkreślił, że w najbliższym czasie Biblioteka Narodowa zamknie też drukarnię.
- Drukarnia bardzo się zestarzała, a koszty jej utrzymania w tej chwili są ogromne. Dużo taniej jest drukować poza biblioteką - tłumaczył Makowski.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że Instytut Książki będzie miał pół roku na obserwację rynku i rozmowy z wydawcami. Nowy nabór wniosków o dotacje dla czasopism ma rozpocząć się bowiem jesienią 2010 r.

- Od następnego naboru czasopisma będą dzieliły się na trzy kategorie: A, B i C. Kategoria A będzie oznaczała przyznanie nieograniczonej w czasie gwarancji finansowej czasopismom patronackim (...) Kategoria B to gwarancja finansowa ponadroczna - dwuletnia lub trzyletnia. Będzie ona przyznawana pismom, które nie są tygodnikami, a ich cykl wydawniczy jest dłuższy i jednoroczna gwarancja nie wystarcza (...) Prawdopodobnie „Kino” będzie pismem z kategorią B oraz „Notatnik Teatralny”, bo jest wydawany w cyklach kwartalnych, a jego przygotowanie trwa trzy miesiące (...). Kategoria C będzie oznaczała gwarancję okazjonalną. (...) Możemy sobie wyobrazić, że wypada rocznica wielkiej postaci z dziedziny sztuki i któreś pismo występuje o to, by minister sfinansował jeden numer, specjalne wydanie na ten temat - tłumaczył Zdrojewski.
O dotacje w kategorii C ubiegać będą mogły się czasopisma spoza dziesiątki pism patronackich.

d4m459f

Zdrojewski podkreślił też, że nowe umowy, które zostaną podpisane w wyniku nowego naboru, będą nakładały na obie strony także nowe obowiązki.
- Chodzi mi głównie o dystrybucję i promocję. Chciałbym, by te czasopisma posiadały program rozwoju, plan dotarcia do szerszych odbiorców, by przygotowały też pakiety promocyjne - tłumaczył Zdrojewski.

Ogłoszenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego o zamiarze podziału Biblioteki Narodowej, polegającym na wyłączeniu ze struktury Biblioteki powołanego do obsługi tzw. czasopism patronackich Zakładu Wydawnictw i włączeniu go w struktury Instytutu Książki, pojawiło się w poniedziałek w prasie. Biblioteka Narodowa wydawała tzw. czasopisma patronackie na zlecenie ministra kultury od 1994 roku.

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj