Prof. Owen Gingerich , emerytowany profesor astronomii i historii nauki Uniwersytetu Harvarda, otrzyma wyróżnienie "Convallaria Copernicana" (Konwalia Kopernikańska), przyznawane przez kapitułę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczony jest uznawany za najwybitniejszego znawcę życia i dzieł patrona uczelni.
Gingerich ma 79 lat. Jego pasją stał się Mikołaj Kopernik i historia heliocentryzmu. Dotarł do wszystkich istniejących wydań kopernikańskiego dzieła De revolutionibus..., przez 30 lat badając ich historię i zapiski na marginesach.
W 2002 r. wydał monumentalną monografię An Annotated Census of Copernicus?. Uważa się, że dotąd tylko pierwsze wydanie dzieł Williama Szekspira i Biblia Gutenberga doczekały się tak obszernego opisu i analizy. Po polsku ukazały się m.in. Książka, której nikt nie przeczytał i biografia Kopernika Gdy Ziemia stała się planetą.
Gingericha łączą bliskie związki z Polską. Po raz pierwszy przyjechał tu w 1946 r. z transportem ONZ ds. Pomocy i Odbudowy UNRA, był aktywnym organizatorem obchodów 500. rocznicy urodzin Kopernika w 1973 r. Pomógł też odzyskać skradziony z wrocławskiej biblioteki uniwersyteckiej egzemplarz rozprawy Kopernika De lateribus. Wielokrotnie był gościem toruńskiej uczelni.
Jako astronom Gingerich zajmował się m.in. modelami atmosfer gwiazdowych, szczególnie Słońca. Jego wykład Astronomiczny punkt widzenia prowadzony był na Harvardzie przez 36 lat, co jest rekordem tej uczelni. Jego imieniem nazwana została jedna z planetoid.
Wyróżnienie Convallaria Copernicana jest przyznawane przez senat uczelni za wybitny wkład do nauki lub szczególne zasługi dla rozwoju UMK. Nazwa wyróżnienia wzięła się od konwalii, z którą Kopernik występuje na kliku portretach.
Prof. Gingerich otrzyma wyróżnienie w dniu urodzin Kopernika, 19 lutego 2010 r., podczas obchodów święta UMK i 65. rocznicy powstania uczelni.