Trwa ładowanie...

Colson Whitehead z nagrodą Pulitzera za powieść "Miedziaki"

Jury Nagrody Pulitzera zdecydowało się uhonorować swoim wyróżnieniem nowojorczyka Colsona Whiteheada. To już drugi raz w jego pisarskiej karierze.

Colson Whitehead z nagrodą Pulitzera za powieść "Miedziaki"Źródło: Getty Images
d3eiax4
d3eiax4

Colson Whitehead jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda. Amerykański pisarz, autor powieści I książek non-fiction, takich jak “The Intuitionist”, ”John Henry Days”, ”The Colossus of New York”, ”Zone One” i ”Sag Harbor”. Wydał także zbiory esejów oraz książki faktograficzne.

W ŁÓŻKU Z OSKAREM: Natalia Szroeder o nowym singlu, ZWIĄZKU Z QUEBO i izolacji na Kaszubach

Colson Whitehead pierwszy raz zdobył Nagrodę Pulitzera kategorii literatury pięknej za “Kolej podziemna” w 2017 r. Teraz powtórzył swój sukces.

Jury doceniając powieść Whiteheada "Miedziaki", określiło ją jako "oszczędne i wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach segregacji rasowej, będące w istocie krzepiącą opowieścią o wytrwałości, godności i odkupieniu".

To już drugi Pulitzer w karierze Colsona Whiteheada.

Nagroda Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej – jedna z kategorii Nagrody Pulitzera – przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury pięknej od 1928 roku. Do 1948 roku kategoria dotyczyła jedynie powieści. Jury nagradza wybitne dzieła literackie, których tematyka koncentruje się na specyfice życia w Ameryce.

d3eiax4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eiax4