Podczas trwających właśnie frankfurckich targów książki Paulo Coelho , który organizuje tam wielką fetę z okazji 100 milionów sprzedanych książek na świecie, zachęcał pisarzy i wydawców do otwarcia się na internet.
Brazylijski pisarz został we wtorek, pierwszego dnia targów, uhonorowany wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa 2009 za największą liczbę przekładów tej samej książki - Alchemika , którego wydano w 67 językach.
Coelho nie jest ulubieńcem krytyków literackich, którzy zarzucając jego książkom naiwność i literackie słabości, nie mogą jednak odmówić mu jednego - jest jednym z najlepiej sprzedających się pisarzy na świecie. Na frankfurckich targach Coelho próbował przekonać innych pisarzy i wydawców, że pirackie wersje książek krążące po internecie niekoniecznie są zagrożeniem dla ich interesów.
Coelho powoływał się na własne doświadczenia.
- Widziałem, co dzieje się z moimi książkami w Rosji jeszcze w 1999 roku, gdzie trudno im było się przebić na rynku. Z powodu ogromnych odległości dystrybucja szwankowała i sprzedawano niewiele egzemplarzy. Ale wraz z pojawieniem się pirackiej, cyfrowej wersji Alchemika po rosyjsku, sprzedaż ruszyła z kopyta. W pierwszym roku liczba sprzedanych egzemplarzy wzrosła z 1000 do 10 tys., w następnym roku do 100 tys., a w trzecim roku osiągnęła liczbę miliona. Do dziś sprzedałem ponad 10 milionów egzemplarzy tej powieści na terenie Rosji - mówił Coelho.
To rosyjskie doświadczenie skłoniło pisarza do stworzenia strony The Pirate Coelho - strony internetowej, z której bezpłatnie można ściągnąć teksty książek.
- Pirate Coelho istniało od trzech lat i nikt z wydawców tego nie dostrzegał, ponieważ moje książki nadal doskonale się sprzedawały - powiedział pisarz.
- To najlepszy dowód na kierunek rozwoju naszej branży: wykorzystajmy promocję w świecie wirtualnym, a odniesiemy sukces w realu. Taka jest przynajmniej idea mojej strony Pirate Coelho, na której zamieszczam linki do moich wszystkich powieści, które można ściągnąć z internetu. Później użytkownik sam postanowi, czy kupić prawdziwą książkę, czy nie - tłumaczył Coelho.
W Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem, największej europejskiej imprezie wydawniczej, uczestniczy w tym roku 50 polskich wydawców - podaje Instytut Książki. Targi zakończą się 19 października.