Trwa ładowanie...
niemcy
23 kwietnia 2010, 13:34

Co napisał Grass?

Co napisał Grass?Źródło: Inne
d1vk91o
d1vk91o

Dopiero 31 sierpnia podczas sesji Rady Miasta gdańscy radni mają wysłuchać informacji prezydenta miasta Pawła Adamowicza na temat listu jaki otrzymał on w poniedziałek od Guentera Grassa .

Decyzję taką podjęto na wtorkowym posiedzeniu prezydium Rady Miasta i szefów klubów radnych. Wcześniej na wtorek zapowiadana była dyskusja nad sprawą honorowego obywatelstwa Guentera Grassa .

Przesunięcie dyskusji na późniejszy termin zaproponował tuż po rozpoczęcie obrad konwentu przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, argumentując, że o godzinie 18. list Guentera Grassa będzie odczytany w Sali Wety.

d1vk91o

Niektórzy radni byli oburzeni, że nie zostaną powiadomieni o treści listu wcześniej. Szef klubu PO w radzie Maciej Lisicki argumentował, że skoro nie został zgłoszony do porządku obrad żaden punkt dotyczący sprawy honorowego obywatelstwa dla Guentera Grassa sprawą nie powinien zajmować się we wtorek konwent rady.

Ryszard Klimczyk (PiS) złożył wówczas wniosek, aby podczas najbliższego posiedzenia Rady Miasta prezydent Adamowicz przedstawił informację na temat listu Guentera Grassa , połączone ma być to z dyskusją.

W wywiadzie opublikowanym 12 sierpnia przez niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Guenter Grass przyznał po raz pierwszy, że jako 17-letni chłopak pod koniec wojny służył w dywizji należącej do Waffen-SS, formacji uznanej po wojnie przez trybunał norymberski za zbrodniczą. Wyznanie pisarza zbulwersowało opinię publiczną w Niemczech i Polsce. Wywołało spór, czy nobliście powinno się odebrać honorowe obywatelstwo Gdańska, czy też pisarz powinien sam się go zrzec.

W wywiadzie dla telewizji ARD Guenter Grass zapowiedział, że zaakceptuje każdą decyzję prezydenta Gdańska dotyczącą jego honorowego obywatelstwa, ale sam nie widzi powodu, by zrzec się tej godności. Pochodzący z Gdańska pisarz otrzymał honorowe obywatelstwo w 1993 r. w dowód uznania za zasługi dla stosunków polsko-niemieckich.

Prezydent Adamowicz przedstawił list Guentera Grassa Lechowi Wałęsie, który powiedział po zapoznaniu się z nim, że nie będzie apelował do niemieckiego pisarza o zrzeczenie się honorowego obywatelstwa Gdańska. Jak podkreślił, przekonały go tłumaczenia pisarza.

d1vk91o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vk91o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj