Trwa ładowanie...
malarstwo
23-04-2010 13:29

Co do nas mówi malarstwo?

Co do nas mówi malarstwo?Źródło: Inne
d2ryjji
d2ryjji

Brak szczegółowej wiedzy z zakresu mitologii greckiej, rzymskiej, folkloru oraz teologii chrześcijańskiej- tak żywych w umysłach dawnych twórców i ich publiczności- znacząco utrudnia interpretację zawartych w obrazach metafor i podtekstów.

Stąd propozycja Patricka de Rynck. Jego podręcznik jest przeznaczony dla amatorów sztuki oraz bywalców muzeów. Prawdziwe znaczenie arcydzieł malarskich kryje się w bogactwie zastosowanych przez twórców symboli, tematów i motywów, które nierzadko umykają oku współczesnego widza.

Teraz przestanie być wiedzą dostępną niewielu, co ujawnia obraz w obrazie, widoczny w „Liście miłosnym” Vermeera? Dlaczego cytryny były tak popularne w martwych naturach epoki renesansu? Dlaczego przedstawienie bogini Pax w obrazie Rubensie „Minerwa chroniąca Pax przed Marsem” uchodzi za wyjątkowe?

Książka Patricka de Ryncka kieruje uwagę czytelnika ku pozornie nieistotnym detalom obecnym w dziełach Giotta, Botticellego, El Greca, Michała Anioła, Vermeera i wielu innych. Zwięzłe, lecz konkretne objaśnienia znaczeń poszczególnych obrazów zostały uzupełnione o ponad 900 barwnych reprodukcji, umożliwiając zarówno interpretację, jak i podziwianie kanonu dzieł sztuki zachodniej.

Patrick de Rynck jest filologiem klasycznym, tłumaczem i autorem tekstów dla muzeów, wydawnictw, gazet oraz radia. Jego dorobek książkowy liczy dziesięć pozycji, w tym przewodnik po literaturze antycznej i nowe opracowanie mitów greckich.

d2ryjji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ryjji

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj