Trwa ładowanie...
d2yz3c0
litwa
28-10-2010 12:22

Cmentarz Bernardyński na liście najpiękniejszych nekropolii

d2yz3c0
d2yz3c0

2 października upłynęła 200. rocznica założenia jednej z najstarszej nekropolii wileńskich - Cmentarza Bernardyńskiego, znajdującego się na liście najpiękniejszych cmentarzy w Europie.

Spoczywa tu wiele pokoleń wilnian, wśród nich są profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, literaci, poeci, artyści, aktorzy, księża i żołnierze. Czytając epitafia na tym cmentarzu można prześledzić dzieje ziemi wileńskiej, historię polskiej kultury i nauki.

Na Cmentarzu Bernardyńskim pochowany jest m.in. Leon Borowski, profesor i poeta, który jako pierwszy dostrzegł geniusz Adama Mickiewicza ; Stanisław i Józef Jundziłłowie - słynni botanicy, malarze: Aleksander i Wincenty Sleńdzińscy. Spoczywa tu też malarz Kanut Rusiecki, pierwszy fotografik wileński Józef Czechowicz, przodkowie malarza i pedagoga Ferdynanda Ruszczyca i wiele innych osób zasłużonych, albo znanych, jak na przykład matka Feliksa Dzierżyńskiego, Helena z Januszewskich.

Do niedawna ten prawie czterohektarowy cmentarz znajdujący się w starej części Wilna, na Zarzeczu, na skarpie rzeki Wilenki był praktyczne zapomniany, bardzo zdewastowany.

Przed pięciu laty pod patronatem prezydentów Polski i Litwy rozpoczęto odnowę Cmentarza* Bernardyńskiego.* Dzięki zaangażowaniu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Fundacji Wspierania Współpracy Polsko-Litewskiej im. Adama Mickiewicza, samorządu miasta Wilna odnowiono około 150 pomników, wzmocniono skarpę, odrestaurowano zachodnie kolumbarium.

d2yz3c0

W ocenie prezes Fundacji Wspierania Współpracy Polsko-Litewskiej im. Adama Mickiewicza, konserwator zabytków Grażiny Dremaite, wykonano ogrom pracy, a przede wszystkim uratowano cmentarz przed zapomnieniem.

Teraz, zaznacza Dremaite, zadaniem społeczności wileńskiej jest codzienna troska o ten cmentarz, by nie zaprzepaścić rozpoczętej pracy.

Od kilku tygodni przy niektórych pomnikach na cmentarzu, a także w niektórych niszach kolumbarium ustawione są plansze ze zdjęciami rysunków badacza Cmentarza Bernardyńskiego z XIX wieku Władysława Zahorskiego. Dzięki nim można wyobrazić sobie, jak cmentarz wyglądał niegdyś.

- Mając rysunki Zahorskiego, chcielibyśmy powrócić do odbudowy cmentarza - powiedziała Dremaite.

d2yz3c0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yz3c0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj