"Chrześcijaństwo. Amoralna religia" rozpala emocje. Aktywiści atakują wydawnictwo
Książka "Chrześcijaństwo. Amoralna religia" została uznana przez część katolików za bluźnierczą. W ramach kampanii "Polska katolicka, nie laicka" domagali się zablokowania jej publikacji. Organizowali modlitwy przed wydawnictwem "Prószyński i S-ka", nie zaprzestają wysyłania mailów protestacyjnych i to w hurtowych ilościach.
"Chrześcijaństwo. Amoralna religia" ukazało się w listopadzie ub.r. To zbiór przemyśleń adwokata i publicysty Artura Nowaka oraz filozofa prof. Ireneusza Ziemlińskiego o Jezusie, jego religii i Kościele. W książce znajduje się szereg kontrowersyjnych tez, szczególnie dotyczących Mesjasza.
- Przemądrzały, zapatrzony w siebie, w swoją misję, nie traktuje dobrze matki, ona jest tłem. [...] Jezus często używa określeń depersonalizujących, nazywając ludzi plewami, chwastem czy pomiotem żmijowym. Wielokrotnie też groził niewierzącym w niego, że trafią do gehenny. [...] To miejsce, w którym palono śmieci oraz ciała ludzi zmarłych w czasie epidemii. Grzesznik zatem to odpadek, śmieć, źródło zarazy, które należy usunąć. Jesteśmy już chyba blisko tej "zarazy", o której w kontekście społeczności LGBTQIA mówił abp Jędraszewski - mówił Nowak w rozmowie z serwisem gazeta.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gwiazdy piszą książki. I to na potęgę
Książka wywołała skrajne emocje. Katolicy z Fundacji Instytutu Ks. Piotra Skargi, powiązanej z ultrakonserwatywnym think tankiem Ordo Iuris, wzywali do podpisywania petycji przeciwko jej publikacji.
"Książka ta jest kolejnym bluźnierczym atakiem na chrześcijaństwo. Są to zbyt ważne i fundamentalne sprawy, żeby oburzyć się i nic więcej z tym nie zrobić" - tłumaczyli działacze w mediach społecznościowych.
W ramach kampanii "Polska katolicka, nie laicka" "Prószyński i S-ka" stał się obiektem zmasowanego ataku w sieci.
- Nasi informatycy musieli wyłączyć odbieranie poczty z adresu kontakt@polskakatolicka.pl, szczególnie, że przychodziły na kilka adresów, uniemożliwiając pracę. [...] Możliwe, że jest tych protestów ponad 18 tys. Wiemy, że protesty nadal są wysyłane, informatycy zbierają raport - poinformowało w oświadczeniu dla gazeta.pl biuro prasowe wydawnictwa.
Już wcześniej przed siedzibą "Prószyński i S-ka" zbierały się grupy wiernych, które odmawiały różaniec.
- To nic złego, że ludzie się modlą. Problem w tym, że modlą się, aby przebłagać Boga, jakby był urażony naszą książką - komentował wówczas Ireneusz Ziemliński.
- Przy czym trzeba przyznać, że jest to groteskowe. Oto wszechmocny stworzyciel, ten niezłomny jest zasmucony, obrażony jakimiś Ziemińskim i Nowakiem i trzeba się modlić, żeby poprawić mu humor - dodał Artur Nowak.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" znęcamy się nad serialem "Forst" z Borysem Szycem, omawiamy ostatni film Nicolasa Cage'a, a także pochylamy się nad "The Curse" czyli najbardziej niezręczną produkcją ostatnich lat. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w Audiotece i Open FM.