Trwa ładowanie...
recenzja
26 kwietnia 2010, 16:05

Chodź, opowiem Ci troszeczkę... historyjkę czy bajeczkę?

Chodź, opowiem Ci troszeczkę... historyjkę czy bajeczkę?Źródło: Inne
d1qzsin
d1qzsin

„Opowieści pojawiają się w różnych kulturach, przebrane w różne kostiumy. Bez paszportu przekraczają granice i podróżują w czasie. Możemy tropić ich źródła aż do starożytności i nadal nie odnaleźć prawdziwych początków.” Ale on, Olbrzym z Zamku Baśni, który czasem pojawia się na Dartmoor, pobliżu Widecombe-in-the-Moor, zna je wszystkie. Żyje tak długo, że nikt już o nim nie pamięta. Pojawił się podobno jeszcze przed dinozaurami i zdawało się, iż będzie żył wiecznie... lecz przecież nic nie trwa wiecznie, nawet on. Jednak jest coś, co może uratować tą wielką skarbnicę bajek, baśni, legend i opowieści, którą zebrał w rozwalających się ścianach – to nieznana opowieść. To dlatego Olbrzym sprowadza do swego zamczyska czwórkę dzieci.

Liana, Rani z Indii, Haram z Bliskiego Wschodu oraz Betts z USA, nie zdają sobie z tego sprawy, jak wiele od nich zależy. W rzeczywistym czasie, po prostu śpią, w czasie Olbrzyma, opowiadają znane im bajki, jednocześnie ujawniając swoje osobowości, byle tylko zamczysko pozostało na miejscu. Czwórka dzieci zna wiele historii, które reprezentują ich odmienne światy. Historii tak do siebie podobnych, czerpiących z afrykańskich opowieści, dzieł Ezopa, Hodży czy braci Grimm, bajek Andersena czy Panczatantny... Tylko czy pośród nich znajdzie się taka, której Olbrzym nie zna, która uratuje dla przyszłych pokoleń zebrane tu opowieści, oraz siłę, która tkwi w ich słownym przekazie? A może chodzi tylko o słowa? Wyłącznie o moc „opowiadania”?

„Na świecie są miliony starych, pożółkłych książek, pełnych przeróżnych historii, ale czy kiedykolwiek próbowałeś je czytać? Jeżeli opowieści przez wieki pozostają nietknięte, jeżeli tkwią uwięzione w księgach, a sposób, w jaki są napisane, nie zmienia się wraz ze zmieniającym się światem, to popadają w zapomnienie. Historie trzeba opowiadać, historii trzeba słuchać, jeżeli mają przetrwać.” Dzięki Pattenowi, oraz cudownej szacie graficznej wykreowanej przez znanego wielu Chrisa Riddella, rozumiemy dlaczego tak istotni są piszący piosenkarze, jak choćby Madonna, czy też fascynująca pisarka Toni Morrison. Ci współcześni, którzy przywracają znanym opowieścią świeże, bardziej zrozumiałe dla dzisiaj żyjących, kształty. Dokonują słownej renowacji. Opowiadają nam znane bajki, troszeczkę inaczej. Nie pozwalają zapomnieć, a dzięki temu, przetrwać staremu jak świat – Olbrzymowi z Zamczyska Baśni.

d1qzsin
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qzsin

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj