Trwa ładowanie...
chiny
09-12-2010 14:44

Chińskie MSZ: Próby nacisków w sprawie noblisty skazane na porażkę

Chińskie MSZ: Próby nacisków w sprawie noblisty skazane na porażkęŹródło: PAP/EPA
dtfmpv5
dtfmpv5

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało w czwartek, że nie powiodą się jakiekolwiek próby nacisku na władze w Pekinie w sprawie więzionego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo .

Podczas konferencji prasowej rzecznik MSZ Jiang Yu nazwał przyznanie nagrody "nieprzyzwoitością" i oznajmił, że pokojowy Nobel nie powinien być wręczony osobie, która - jego zdaniem - jest kryminalistą. Wezwał też przedstawicieli poszczególnych państw, by nie brali udziału w piątkowej uroczystości w Oslo.

"Naród chiński i przytłaczająca większość ludzi na świecie sprzeciwia się" wyborowi Komitetu Noblowskiego - przekonywał Jiang. "Wszelkie próby wywierania presji na Chiny (...) są skazane na niepowodzenie" - dodał.

We wtorek chińskie MSZ poinformowało, że "zdecydowana większość" państw nie weźmie udziału w piątkowej ceremonii przekazania Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi. Zaprzecza temu Komitet Noblowski.

dtfmpv5

Norweski Komitet Noblowski podał, że zaproszenie na uroczystość odrzuciło tylko 19 państw: Chiny, Rosja, Kazachstan, Kolumbia, Tunezja, Arabia Saudyjska, Pakistan, Serbia, Irak, Iran, Wietnam, Afganistan, Wenezuela, Filipiny, Egipt, Sudan, Ukraina, Kuba i Maroko.

Co najmniej 44 z 65 zaproszonych ambasad zaproszenie przyjęło - podał Komitet.

Chiny wywierały w ostatnich miesiącach mniej lub bardziej otwarte naciski na dyplomatów i działaczy praw człowieka, by zniechęcić ich do uczestniczenia w ceremonii w Oslo.

Jak podkreśla agencja Reutera większość z 19 państw, które zapowiedziały, że nie wezmą udziału w uroczystości ma mocne powiązania gospodarcze z Chinami lub jest pod presją Zachodu w kwestiach dotyczących praw człowieka.

Odbywający karę 11 lat więzienia za działalność wywrotową 54-letni Liu Xiaobo nie będzie mógł osobiście odebrać pokojowego Nobla. W Oslo nie zjawią się też jego bliscy, gdyż nie mogą opuścić terytorium Chin.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

dtfmpv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtfmpv5