Trwa ładowanie...

CBOS: 61 proc. Polaków lubi czytać książki

61 proc. Polaków deklaruje, że lubi czytać książki. Zamiłowanie to deklarują częściej kobiety, a wśród najczęściej wybieranych pozycji są książki przygodowe i podróżnicze. Jednocześnie tylko 32 proc. czytało ostatnio książkę dla przyjemności - podaje CBOS.

CBOS: 61 proc. Polaków lubi czytać książkiŹródło: sxc.hu
dox930g
dox930g

61 proc. Polaków deklaruje, że lubi czytać książki. Zamiłowanie to deklarują częściej kobiety, a wśród najczęściej wybieranych pozycji są książki przygodowe i podróżnicze. Jednocześnie tylko 32 proc. czytało ostatnio książkę dla przyjemności - podaje CBOS. Deklarowane zamiłowanie do czytania książek wiąże się z płcią badanych. O ile zdecydowana większość kobiet (72 proc.) twierdzi, że lubi czytać książki, o tyle wśród mężczyzn odsetek lubiących czytać jest taki sam jak odsetek tych, którzy przyznają, że tego nie lubią (po 49 proc.).

Zamiłowanie do czytania książek łączy się również z wykształceniem respondentów - im wyższy jego poziom, tym częściej badani twierdzą, że lubią czytać.Większość osób z wykształceniem podstawowym (55 proc.) przyznaje, że nie lubi tego robić. Z kolei wśród badanych z wykształceniem średnim i wyższym dominują ci, którzy deklarują zamiłowanie do czytania książek (odpowiednio: 71 proc. i 82 proc.). Najwięcej osób lubiących czytać książki jest wśród respondentów od 35 do 44 roku życia (71 proc.).

Respondenci byli też pytani, po jakie książki sięgają najczęściej; mogli wybrać do pięciu rodzajów pozycji. Najczęściej deklarowali, że czytają książki przygodowe, podróżnicze (30 proc.). Na drugim miejscu znalazły się książki o tematyce historycznej (21 proc. ). Na trzecim miejscu ex aequo były trzy grupy książek: pierwsza z nich to biografie, dzienniki, pamiętniki, wspomnienia i listy; druga - sensacje, kryminały; trzecia - poradniki i przewodniki. Wskazało je po 19 proc. badanych.

15 proc. zadeklarowało, że najczęściej sięga po romanse, 14 proc. - po książki popularno-naukowe, 14 proc. - po literaturę specjalistyczną, 11 proc. - literaturę faktu, 10 proc. - fantastykę, 10 proc. - klasyczną literaturę piękną.

9 proc. podało, że czyta książki religijne, 8 proc. - komedie i utwory humorystyczne, 8 proc. - thrillery i horrory, 7 proc. - poezję, 7 proc. - współczesną literaturę piękną, 5 proc. - komiksy. 26 proc. ankietowanych odpowiedziało, że w ogóle nie czyta książek.

Tylko jedna trzecia ankietowanych (32 proc.) podała, że w ostatnim miesiącu miała czas i okazję, by dla własnej przyjemności przeczytać jakąś książkę (opowiadanie, powieść itp.), niezwiązaną z nauką lub pracą zawodową. Dla własnej przyjemności po książkę częściej sięgały kobiety (38 proc.) niż mężczyźni (25 proc.).

dox930g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dox930g