Trwa ładowanie...

Cała Polska będzie czytała dzieciom już po raz dziewiąty

Cała Polska będzie czytała dzieciom już po raz dziewiąty

Cała Polska będzie czytała dzieciom już po raz dziewiątyŹródło: Materiały organizatora
db33o10
db33o10

Parada smoków zainauguruje w niedzielę w podkrakowskim Wolbromiu IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Akcja ma przypomnieć rodzicom, jak ważne jest, aby choć kilka minut dziennie poświęcić na głośne czytanie najmłodszym.

Święto czytania rozpocznie o godz. 13.00 Parada Smoków - poprzebierane dzieci przejdą z wolbromskiego rynku do miejscowego Centrum Kultury. Następnie, o godz. 14.00, wszyscy zaproszeni goście, m.in. superniania Dorota Zawadzka oraz autorzy książek dla dzieci: Beata Kołodziej, Maciej Orłoś, Dariusz Rekosz, wspólnie odczytają głośno Lokomotywę Juliana Tuwima , co tradycyjnie jest sygnałem rozpoczęcia Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD).

W imprezie wezmą udział aktorzy, pisarze, przedstawiciele władz województwa i miasta, służb mundurowych oraz Kościoła.

db33o10

Podczas niedzielnego spotkania będą się też odbywać sesje głośnej lektury. Czytać będą m.in. Anna i Przemysław Branni, Beata i Tomasz Schimscheinerowie, Hanna Bieluszko i˙Jerzy Światłoń, Dominika Bednarczyk i Radosław Krzyżowski. Będzie można także posłuchać piosenek w wykonaniu Basi Stępniak-Wilk z zespołem. Podczas imprezy wystąpi też czeski zespół The Beatles Revival.

IX OTCD, który potrwa od 30 maja do 6 czerwca, to doroczne święto czytania organizowane przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. W tym roku w jego organizację zaangażowanych jest ponad 5060 koordynatorów kampanii czytania z blisko 2400 miejscowości. Bardzo często są to bibliotekarze i nauczyciele. W całym kraju w bibliotekach, szkołach i centrach kultury przez cały tydzień odbywać się będą seanse czytania najmłodszym.

W tym roku nowością OTCD będą wydarzenia w polskim i czeskim Cieszynie, gdzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą, w tym roku pod hasłem „Czytanie zbliża narody”.

W Łodzi OTCD będzie miał w tym roku charakter integracyjny - Lokomotywa będzie czytana w wielu językach, nawet migowym. W Poznaniu odbędzie się maraton czytania i opowiadania dzieciom, w Świdniku - seria spotkań pod znakiem twórczości Marii Konopnickiej, a w Żorach bibliotekarki odwiedzą dzieci w szpitalach w ramach akcji „Czytanie uzdrawia”.

W Wolbromskim Centrum Kultury w poniedziałek odbędzie się też konferencja pt. „Jak kochać dziecko”, której tematem będzie zdrowie emocjonalne dziecka, rola czytania w wychowywaniu i zapobieganiu zaburzeniom emocjonalnym, wpływ mediów elektronicznych na rozwój i postawy dzieci i młodzieży. Wykłady wygłoszą m.in. psycholog Dorota Zawadzka - znana jako superniania, oraz Irena Koźmińska - założycielka i prezes Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

db33o10

Celem OTCD jest przypomnienie dorosłym, jak dobry wpływ na rozwój dziecka ma czytanie mu głośno, np. przez 20 minut dziennie. Badania przeprowadzone przez Ośrodek Ewaluacji na zlecenie fundacji, sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pokazują, że w placówkach, które wprowadziły regularne głośne czytanie przedszkolakom i uczniom, następuje wzrost zrozumienia tekstów i poleceń, poprawa koncentracji dzieci, poprawa ich wypowiedzi ustnych i pisemnych, wzrost poczucia humoru i chęci do współpracy, rozwój więzi pomiędzy uczniami, a także pomiędzy uczniami i czytającym nauczycielem.

db33o10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db33o10