Trwa ładowanie...

Bunt w galijskiej wiosce

Bunt w galijskiej wiosceŹródło: Inne
dh5hepx
dh5hepx

W roku, w którym Gal Asteriks kończy 50 lat, jego „ojciec” Albert Uderzo walczy z rodzoną córką o prawa do komiksowego biznesu. W tej wojnie menhiry latają nisko.

Gdy przed paroma miesiącami Albert Uderzo zaprosił najbliższych znajomych do swego domu na wsi na otwarcie nowego kortu do squasha, niektórzy się żachnęli. Po co 80-latkowi taki kort? W normandzkiej posiadłości Uderza i tak już nie brakuje ciekawostek. Jest tam garaż dla czterech ferrari. A także prawdziwy menhir, wiadomo na czyją cześć. A nawet przejście dla pieszych z sygnalizatorem świetlnym – to akurat dar od jego przyjaciela René Goscinny'ego .

*Podpis za nieśmiertelność * W umówionym dniu goście zebrali się przed olbrzymim hangarem. Na jego drzwiach widniały dwa portrety Tanguy i Laverdure’a, pilotów z komiksu Chevaliers du ciel (Rycerze nieba), stworzonego przez Uderza w latach 60. we współpracy z Jeanem-Michelem Charlierem. Z uśmiechem na ustach gospodarz nacisnął guzik. Rozległa się muzyka z filmowej wersji komiksu, puszczona na cały regulator. Drzwi hangaru się otworzyły i oszołomieni goście zobaczyli, jak w środku wyłania się kokpit, potem skrzydła i wreszcie ogon… samolotu mirage! Ich oczom ukazał się autentyczny myśliwiec, sprowadzony z zakładów Dassaulta i zamontowany na szynach.

Mirage we własnym ogródku! Uderzo spełnił swoje dziecięce marzenie. Dlaczego by nie? Przecież ten syn włoskiego stolarza, który dorastał w mieszkaniu bez bieżącej wody w podparyskim Clichy-sous-Bois, zarobił dzięki Asteriksowi dziesiątki milionów sestercji. W październiku br. mały Gal, wymyślony w 1959 roku przez Uderza i Goscinny'ego , będzie obchodzić 50 urodziny. Autor komiksów, który niebawem skończy 82 lata, na pewno nie jest człowiekiem w potrzebie.

Jérôme Dupuis

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

dh5hepx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5hepx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj