Trwa ładowanie...
komedia
23-04-2010 13:22

Boski Dali

Boski DaliŹródło: Inne
dug2jn7
dug2jn7

Od 24 października do 23 listopada w Galerii "Dawna Synagoga" Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu będzie można oglądać wystawę blisko stu drzeworytów autorstwa Salvadora Dali. Cykl grafik powstał na początku lat 50-tych jako ilustracja do Boskiej Komedii Dantego.

W 1950 roku Salvador Dali otrzymał od włoskiego rządu zlecenie zilustrowania bibliofilskiego wydania Boskiej Komedii z okazji siedemsetnych urodzin Dantego. W latach 1951-1952 słynny Hiszpan wykonał sto drzeworytów, z których każdy odpowiada jednej pieśni utworu Dantego.

Przy tworzeniu ilustracji do Boskiej Komedii artysta współpracował z dwoma znanymi drzeworytnikami - Raymondem Jacqetem i Jeanem Taricco. Efektem ich pracy jest ponad 4 tysiące matryc i cykl ilustrujący i komentujący dzieło Dantego.

Drzeworyt jest techniką wymagającą dużego nakładu pracy - w pracowni Dalego powstały najpierw akwarele, które posłużyły jako wzory. Każdy kolor na obrazku oznaczał osobny wzór, do którego należało wykonać osobną matrycę (tzw. klocek).

Na wystawie w Galerii "Dawna Synagoga" w Nowym Sączu będzie można oglądać tych eksperymentów w dziedzinie grafiki. Po zaprezentowanych w tym miejscu kilka lat temu grafikach Francisca Goi będzie to kolejna okazja do bezpośredniego zetknięcia się z dziełami innego słynnego Hiszpana.

dug2jn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dug2jn7