Booker 2019 dla Margaret Atwood i Bernardine Evaristo
Nagroda Bookera 2019 wzbudziła w świecie literackim nie mniej emocji niż niedawno przyznany Nobel dla Olgi Tokarczuk i Petera Handkego. W tym roku zostały wyróżnione aż dwie pisarki, Margaret Atwood i Bernardine Evaristo.
Nagroda Bookera to jedno z najważniejszych wyróżnień w anglojęzycznej literaturze, które jest przyznawane od 1969 r. W tym roku po raz pierwszy nagrodę przyznano dwóm osobom, które będą musiały podzielić się 500 tys. funtów.
Pierwszą pisarką jest Margaret Atwood, która została wyróżniona za książkę "Testaments", będącą kontynuacją "Opowieści podręcznej". Publikacja pojawi się na polskim rynku wydawniczym na początku 2020 r. Margaret Atwood jest bardzo dumna z nagrody:
- Nie spodziewałam się tej nagrody. Myślałam, że jestem już na nią za stara i szczerze mówiąc, nie potrzebuję już zainteresowania. Cieszę się, że Bernardine trochę go ode mnie zabierze. W Kanadzie uważamy, że bycie w centrum uwagi jest w złym guście – powiedziała zaskoczona Atwood, która ma już jednego Bookera na koncie za książkę "Ślepy zabójca".
Warto wspomnieć, że bukmacherzy stawiali Margaret Atwood bardzo wysoko w walce o literackiego Nobla. Nagrodę otrzymali jednak Olga Tokarczuk (za rok 2018) i Peter Handke (za rok 2019).
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Drugą nagrodzoną Bookerem pisarką jest Bernardine Evaristo za powieść "Girl, Women, Other":
- Jestem pierwszą czarną kobietą, która zdobyła tę nagrodę. Mam nadzieję, że długo nie będę jedyną, że nagradzane będą także inne czarne pisarki – przyznała autorka, dla której była to pierwsza nominacja do Bookera.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Książka Bernardine Evaristo opowiadana jest z perspektywy dwunastu kobiet, które w większości są czarnymi Brytyjkami. Nie wiadomo, czy powieść zostanie przetłumaczona na język polski. Przypomnijmy, że książka laureatki Bookera 2018 Anny Burns "Milkman" nie doczekała się przekładu.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Booker 2019 – nominowani
Poza Margaret Atwood i Bernardine Evaristo o nagrodę walczyło czterech finalistów:
- Lucy Ellman za książkę "Ducks, Newburyport";
- Chigozie Obioma za książkę "An Orchestra of Minorities";
- Elif Shafak za książkę "10 minutes 38 seconds in this strange world";
- Salman Rushdie za książkę "Quichotte".
Booker 2019 – co z Olgą Tokarczuk?
Książka polskiej noblistki Olgi Tokarczuk również była nominowana do Bookera, jednak w oddzielnej kategorii. Istnieje bowiem odrębny międzynarodowy Booker przyznawany książkom tłumaczonym na język angielski.
W maju tego roku nagrodę otrzymała powieść "Celestial bodies" Jokhy al-Harthi. Wśród finalistów znalazło się miejsce dla książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk.