Trwa ładowanie...

Bohdan Osadczuk otrzymał tytuł Człowieka Pogranicza

Bohdan Osadczuk otrzymał tytuł Człowieka PograniczaŹródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6

Bohdan Osadczuk, dziennikarz i publicysta ukraiński, został w piątek uhonorowany tytułem Człowieka Pogranicza, przyznawanym przez Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur i Narodów w Sejnach.

Osadczuk przez 50 lat współpracował z paryską „Kulturą” Jerzego Giedroycia.

Ośrodek Pogranicze przyznaje swoje wyróżnienie wybitnym Europejczykom, którzy przez swoją postawę i działalność artystyczną popularyzują idee pogranicza, przełamują uprzedzenia, są otwarci na odmienne kultury, także religijne i etniczne.

– Tytuł podsumowuje dokonania mojego życia, a na resztę życia jest zapłonem dla dalszej działalności, o ile sił wystarczy – powiedział Osadczuk po uroczystości wręczenia wyróżnienia w Białej Synagodze w Sejnach.

d2d96f6

Tytuł Człowieka Pogranicza jest symbolicznym wyróżnieniem i nie jest związany z finansową gratyfikacją. Ośrodek Pogranicze zwykle nagradza jednak bohatera swego wyróżnienia jakimś upominkiem. Bohdan Osadczuk otrzymał obraz namalowany przez Andrzeja Strumiłłę. Abstrakcyjny obraz w złoconej ramie nosi tytuł „Cień anioła”.

Ukraiński publicysta i badacz najnowszej historii Europy Wschodniej został także wyróżniony w Sejnach najwyższym odznaczeniem ukraińskim – Orderem Jarosława Mądrego. Podczas uroczystości został odczytany list gratulacyjny od prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Jako pierwszy, w 1999 roku, wyróżnienie Człowiek Pogranicza otrzymał Jerzy Ficowski , znawca twórczości Brunona Schulza i problematyki cygańskiej. Dwa lata później dostał je Tomasz Venclova , wybitny pisarz litewski. Trzecie wyróżnienie otrzymał w 2004 roku Arvo Part, estoński kompozytor nowoczesnej muzyki religijnej.

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj