Trwa ładowanie...
Zbigniew Herbert
23 kwietnia 2010, 13:48

Bohaterowie utworów Herberta na dziecięcych obrazach

Bohaterowie utworów Herberta na dziecięcych obrazachŹródło: Inne
d1dwxqd
d1dwxqd

Obrazy namalowane przez dzieci, a zainspirowane twórczością Zbigniewa Herberta można oglądać na wystawie „Baśnie Herberta” w kieleckim Muzeum Zabawek i Zabawy.

Planszom z reprodukcjami rysunków towarzyszą fotografie z fragmentami dziecięcych etiud teatralnych oraz teksty, które inspirowały młodych twórców.

d1dwxqd

Ekspozycja na dziedzińcu muzeum jest finałem cyklu warsztatów plastycznych, które wraz z zajęciami teatralnymi placówka prowadziła od września. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych podczas warsztatów interpretowali prozę poetycką Herberta z tomów Hermes, pies i gwiazda oraz Studium przedmiotu.

Jak powiedziała Agnieszka Kozłowska-Piasta z muzeum, zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzieci z niecierpliwością czekały na premiery swoich etiud, a potem - na wystawę. Uczniowie często wchodzili w polemikę z tym, co napisał poeta. Pytali o opisywane postaci, np. dlaczego dróżnik nazywa się 176, a księżniczka leży twarzą do podłogi.

W zajęciach prowadzonych przez plastyków i aktorów wzięło udział pięć grup dzieci, które do tej pory z twórczością Herberta nie miały kontaktu, m.in. grupa teatralna Groch z Kapustą ze szkoły podstawowej przy ulicy Wspólnej, dzieci z koła plastycznego w Młodzieżowym Domu Kultury i klasy dziennikarskie z gimnazjum nr 16.

Projekt „Baśnie Herberta” miał odpowiedzieć na pytanie, czy twórczość wybitnego poety może być zrozumiana przez najmłodszych. Zdaniem dyrektora Muzeum Zabawek i Zabawy, Jolanty Podsiadło, pytanie pozostaje nadal otwarte. Podsiadło wyraziła nadzieję, że plenerowa wystawa, którą można ustawić na ulicach i placach miast, przyczyni się do dalszych prac nad adaptacją prozy Herberta - w której występują księżniczki, piraci czy krasnoludki - dla małych dzieci.

Od wtorku wystawie będzie towarzyszyć katalog, dokumentujący pracę warsztatową, uzupełniony tekstami Aliny Białej i Alicji Krawczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, analizującymi prozę Herberta pod kątem teoretycznym i dydaktycznym.

Projekt był dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj