Trwa ładowanie...
d4fhw1x

Bobkowski zostaje w Łazienkach Królewskich

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bobkowski zostaje w Łazienkach Królewskich
(Inne)
d4fhw1x

Do 15 lutego 2009 roku została przedłużona wystawa „Andrzej Bobkowski – Chuligan wolności”, którą można oglądać w Łazienkach Królewskich. Przed 60. laty w czerwcu 1948 roku pisarz Andrzej Bobkowski opuścił Europę i wyjechał do Gwatemali.

„Właściwie człowiek powinien być zawsze jak biała kartka papieru, na której jest miejsce na wszystko. A tak naprawdę, to ludzie bardzo szybko stają się zeszytem kratkowanym, liniowanym albo w ogóle książką buchalteryjną. Piszą siebie tylko w jeden sposób, bo to „lepiej” wygląda. Często wydaje mi się, że tak zwany rozsądek jest najbardziej zakłamanym kątem duszy człowieka. Siedlisko bakcyli najzgubniejszego zakłamania. Bardzo często.”
Andrzej Bobkowski , Szkice piórkiem , 27 sierpnia 1940 Jerzy Giedroyc mówiąc o Bobkowskim wymieniał go wśród swoich najbliższych współpracowników. Czy Bobkowski został wreszcie odkryty dla szerszego grona odbiorców, a nie tylko dla wtajemniczonego kręgu jego wyznawców? Na księgarskich półkach czytelnicy znajdą już nie tylko Szkice piórkiem i Coco de Oro, ale też Zmierzch , Listy do Tymona Terleckiego , Z dziennika podróży , Listy z Gwatemali do matki , Punkt równowagi . Niebawem w „Więzi” ukaże się wybór esejów Ikkos i Sotion przygotowany przez Pawła Kądzielę.

„Był ekonomistą z wykształcenia, intelektualistą i pisarzem z powołania, modelarzem samolocików z upodobań, wiecznym chłopcem z natury. Żył krótko, ale bardzo intensywnie. Pisał mało, ale genialnie.Cenił fantastycznie wolność, ale stał się jej niewolnikiem. Jeden z największych ludzi XX wieku” – pisała o Bobkowskim Helena Zaworska w eseju Fanatyk wolności.

Andrzej Bobkowski (1913-1961) - pisarz i eseista, niemal całe dorosłe życie przeżył poza Polską najpierw we Francji, potem w Gwatemali. Był w zasadzie autorem jednej książki – Szkiców piórkiem - które opublikował Instytut Literacki w Paryżu w 1957 roku. "To jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut. I to nie tylko ze względu na jej wartości literackie, ale także z powodu zawartych w niej bardzo interesujących refleksji dotyczących oceny sytuacji politycznej po przegranej wojnie" - podkreślał Jerzy Giedroyc. Bobkowski zostawił też sztukę teatralną Czarny piasek (1959) oraz sporo opowiadań, szkiców i notatek rozsianych po różnych czasopismach. Jego utwory prozą ukazywały się nie tylko w paryskiej „Kulturze” i londyńskich „Wiadomościach”, ale również w prasie krajowej. W latach 40. publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Dziś i Jutro”, „Twórczości” i „Nowinach Literackich”. W 1970 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu wyszedł tom szkiców i opowiadań
Coco de oro, gdzie trafiły teksty zamieszczane w „Kulturze”.

„Andrzej Bobkowski – Chuligan wolności” w Łazienkach Królewskich - gmach Podchorążówki do 15 lutego 2009 roku. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli od godz. 9.00 do 15.30. Wstęp wolny.
Organizatorzy:
Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu
Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego – Łazienki Królewskie

d4fhw1x

Podziel się opinią

Share

d4fhw1x

d4fhw1x