Do końca roku została przedłużona wystawa „Andrzej Bobkowski – Chuligan wolności”, którą można oglądać w Łazienkach Królewskich. Przed 60. laty w czerwcu 1948 roku pisarz Andrzej Bobkowski opuścił Europę i wyjechał do Gwatemali.
„Właściwie człowiek powinien być zawsze jak biała kartka papieru, na której jest miejsce na wszystko. A tak naprawdę, to ludzie bardzo szybko stają się zeszytem kratkowanym, liniowanym albo w ogóle książką buchalteryjną. Piszą siebie tylko w jeden sposób, bo to „lepiej” wygląda. Często wydaje mi się, że tak zwany rozsądek jest najbardziej zakłamanym kątem duszy człowieka. Siedlisko bakcyli najzgubniejszego zakłamania. Bardzo często” – Andrzej Bobkowski _ Szkice piórkiem_, 27 sierpnia 1940.
W ostatni weekend października organizatorzy planują imprezę „Bobkowskiemu na urodziny…”, która odbędzie się w warszawskiej Podchorążówce w przeddzień 95. rocznicy urodzin pisarza. Szczegóły tego wydarzenia poznamy na pod koniec września.
Andrzej Bobkowski (1913-1961) - pisarz i eseista, niemal całe dorosłe życie przeżył poza Polską najpierw we Francji, potem w Gwatemali. Był w zasadzie autorem jednej książki - _ Szkiców piórkiem_ - które opublikował Instytut Literacki w Paryżu w 1957 roku.
„To jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut. I to nie tylko ze względu na jej wartości literackie, ale także z powodu zawartych w niej bardzo interesujących refleksji dotyczących oceny sytuacji politycznej po przegranej wojnie” - podkreślał Jerzy Giedroyc.
Andrzej Bobkowski zostawił też sztukę teatralną Czarny piasek (1959) oraz sporo opowiadań, szkiców i notatek rozsianych po różnych czasopismach. Jego utwory prozą ukazywały się nie tylko w paryskiej „Kulturze” i londyńskich „Wiadomościach”, ale również w prasie krajowej. W latach 40. publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Dziś i Jutro”, „Twórczości” i „Nowinach Literackich”. W 1970 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu wyszedł tom szkiców i opowiadań Coco de oro, gdzie trafiły teksty zamieszczane w „Kulturze”.
Organizatorzy: Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego – Łazienki Królewskie.