Biblioteka Narodowa będzie udostępniać w Internecie swoje zbiory ikonograficzne. To kolejny etap rozwoju Cyfrowej Biblioteki Narodowej (CBN) – poinformował dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski na konferencji prasowej w Warszawie.
– Bardzo często użytkownicy szukają materiałów ikonograficznych. Dlatego priorytetem jest w tej chwili zeskanowanie wszystkich portretów i fotografii znajdujących się w zbiorach biblioteki – powiedział Makowski.
Jak dodał, chociaż CBN Polona działa w Internecie od niedawna i zawiera na razie 2,5 tys. obiektów, już teraz miesięcznie więcej osób odwiedza wirtualną bibliotekę, niż przychodzi w ciągu roku czytać książki w tradycyjnej formie.
– Biblioteka Narodowa nieoczekiwanie stała się biblioteką publiczną. Zwykle trafia do nas 150-170 tys. ludzi rocznie. A na naszą stronę wchodzi co najmniej 170 tys. osób miesięcznie. *Musimy przystosować naszą prezentację do wymogów wielkiej biblioteki publicznej – wyjaśnił dyrektor BN. * Na razie CBN udostępnia w Internecie czasopisma, książki, dokumenty życia społecznego (ulotki i odezwy), rękopisy, stare druki. Już wkrótce do CBN mają być włączone kolejne kategorie zbiorów, głównie zbiory ikonograficzne i muzykalia.
– Na jesieni zrobimy wielką premierę CBN Polona – zapowiedział Makowski.
Wsparcie dla digitalizacji zbiorów BN, a także dla innych jej działań deklaruje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak powiedział na konferencji podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Tomasz Merta, rozwój czytelnictwa w Polsce jest jednym z kluczowych zadań MKiDN, zaś Biblioteka Narodowa podstawowym partnerem w jego wykonywaniu.
Makowski dodał, że MKiDN obiecało BN pieniądze na rozbudowę infrastruktury. Biblioteka potrzebuje bowiem pilnie nowego budynku, ponieważ 8,5 mln jednostek, które obecnie posiada, ledwie mieszczą się w magazynach.