Trwa ładowanie...
d3syowf
d3syowf

Tomasz Merta

Tomasz Merta był zafascynowany poezją Norwida Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Tomasz Merta był historykiem i eseistą, który wykładał na różnych uczelniach. Współorganizował uroczystości w Auschwitz-Birkenau. Zginął w katastrofie smoleńskiej.

Tomasz Merta – życiorys

Tomasz Merta urodził się w 1965 roku w Legnicy. Po ukończeniu IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hanki Sawickiej w Kielcach studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie obronił doktorat i był asystentem na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych UW. Tomasz Merta współredagował czasopismo "Res Publica Nova", a także był redaktorem naczelnym "Kwartalnika Konserwatywnego".

Tomasz Merta doradzał Michałowi Ujazdowskiego, kiedy polityk był ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Tomasz Merta należał także do Klubu Przyjaciół i Sponsorów Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Tomasz Merta od 2005 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Generalnego Konserwatora Zabytków.

Tomasz Merta zajmował się miejscami pamięci razem z Andrzejem Przewoźnikiem i Władysławem Bartoszewskim m.in. organizował uroczystości w Auschwitz.

Był zwolennikiem polityki historycznej, zorganizował festiwal "Norwid Bezdomny" oraz popierał Lecha Kaczyńskiego w wyborach w 2005 roku.

Tomasz Merta zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Tomasz Merta – książki

Tomasz Merta był autorem licznych artykułów z zakresu historii. Współtworzył podręczniki do historii czy wiedzy o społeczeństwie. W 2012 roku wydawnictwo Teologia Polityczna wydało zbiór artykułów Tomasza Merty "Nieodzowność konserwatyzmu. Pisma zebrane", w których czytelnik nie tylko poznaje światopogląd naukowca, ale również jego wrażliwą stronę.

W 2011 roku Beata Milkuszka i Łukasz Perzyna wydali biografię literacką "Poeta na urzędzie. Rzecz o Tomaszu Mercie". Poza opisem naukowca pojawiają się wspomnienia innych osób m.in. prof. Pawła Śpiewaka czy Bogdana Zdrojewskiego.

Tomasz Merta – ciekawostki

  • Tomasza Merta z żoną Magdaleną Pietrzak-Mertą mają trzy córki;
  • Tomasz Merta pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał także tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska.
d3syowf
Tomasz Merta
Data urodzenia

07.11.1965

Miejsce urodzenia

Legnica

Data śmierci

10.04.2010

Miejsce śmierci

Smoleńsk

Bibliografia

Podziel się opinią

1
Share
d3syowf
d3syowf
d3syowf
d3syowf