Trwa ładowanie...
biblioteka
23-04-2010 13:24

Bezcenne paryskie zbiory w Polsce

Bezcenne paryskie zbiory w PolsceŹródło: Inne
d3zdklt
d3zdklt

Od 4 maja będzie można podziwiać skarby ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu na wystawie w warszawskim Muzeum Literatury. Wystawa jest jedną z niewielu okazji, aby w Polsce zapoznać się z dorobkiem i działalnością tego największego i najstarszego ośrodka kulturalnego polskiej emigracji w Paryżu.

Na wystawie znalazły się nie tylko dokumenty i rękopisy słynnych Polaków - Juliana Ursyna Niemcewicza, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Fryderyka Chopina - ale także inne cenne pamiątki, jak list królowej Bony do papieża Pawła III czy akt detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski z 1831 roku, a także dokumenty związane z Legionem Mickiewicza we Włoszech w 1848 roku.

Rarytasem wystawy są rękopisy III części Dziadów Mickiewicza i Przedświtu Zygmunta Krasińskiego. Są tu też portrety familijne Mickiewiczów, m.in. Walentego Wańkowicza "Adam Mickiewicz jako św. Jan Ewangelista" czy też portrety najbliższych poety, malowane przez Zofię Szymanowską.

Biblioteka Polska w Paryżu stanowiła intelektualne i duchowe centrum polskiej emigracji od czasu upadku Powstania Listopadowego.

d3zdklt

Dziś jej zbiory obejmują około 220 tys. książek, 5 tys. rękopisów, dziesiątki tysięcy druków ulotnych, a także bogatą kolekcję dzieł sztuki. Eksponaty zgromadzone na wystawie zostały w ciągu ostatniego roku poddane konserwacji w warszawskich pracowniach konserwacji zabytków.

Honorowy patronat nad wystawą objęli prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz prezydent Francji Jacques Chirac. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się we wtorek, 27 kwietnia, ale przez kilka dni będzie ona dostępna jedynie dla gości Europejskiego Szczytu Gospodarczego.

Od 4 maja do końca lipca wystawa będzie otwarta dla publiczności.

d3zdklt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zdklt