Trwa 艂adowanie...
biblioteka
23-04-2010 13:24

Bezcenne paryskie zbiory w Polsce

Bezcenne paryskie zbiory w Polsce殴r贸d艂o: Inne
d2r9qtg
d2r9qtg

Od 4 maja b臋dzie mo偶na podziwia膰 skarby ze zbior贸w Biblioteki Polskiej w Pary偶u na wystawie w warszawskim Muzeum Literatury. Wystawa jest jedn膮 z niewielu okazji, aby w Polsce zapozna膰 si臋 z dorobkiem i dzia艂alno艣ci膮 tego najwi臋kszego i najstarszego o艣rodka kulturalnego polskiej emigracji w Pary偶u.

Na wystawie znalaz艂y si臋 nie tylko dokumenty i r臋kopisy s艂ynnych Polak贸w - Juliana Ursyna Niemcewicza, Adama Mickiewicza, Juliusza S艂owackiego, Zygmunta Krasi艅skiego, Fryderyka Chopina - ale tak偶e inne cenne pami膮tki, jak list kr贸lowej Bony do papie偶a Paw艂a III czy akt detronizacji cara Miko艂aja I jako kr贸la Polski z 1831 roku, a tak偶e dokumenty zwi膮zane z Legionem Mickiewicza we W艂oszech w 1848 roku.

Rarytasem wystawy s膮 r臋kopisy III cz臋艣ci Dziad贸w Mickiewicza i Przed艣witu Zygmunta Krasi艅skiego. S膮 tu te偶 portrety familijne Mickiewicz贸w, m.in. Walentego Wa艅kowicza "Adam Mickiewicz jako 艣w. Jan Ewangelista" czy te偶 portrety najbli偶szych poety, malowane przez Zofi臋 Szymanowsk膮.

Biblioteka Polska w Pary偶u stanowi艂a intelektualne i duchowe centrum polskiej emigracji od czasu upadku Powstania Listopadowego.

d2r9qtg

Dzi艣 jej zbiory obejmuj膮 oko艂o 220 tys. ksi膮偶ek, 5 tys. r臋kopis贸w, dziesi膮tki tysi臋cy druk贸w ulotnych, a tak偶e bogat膮 kolekcj臋 dzie艂 sztuki. Eksponaty zgromadzone na wystawie zosta艂y w ci膮gu ostatniego roku poddane konserwacji w warszawskich pracowniach konserwacji zabytk贸w.

Honorowy patronat nad wystaw膮 obj臋li prezydent Aleksander Kwa艣niewski oraz prezydent Francji Jacques Chirac. Uroczyste otwarcie wystawy odb臋dzie si臋 we wtorek, 27 kwietnia, ale przez kilka dni b臋dzie ona dost臋pna jedynie dla go艣ci Europejskiego Szczytu Gospodarczego.

Od 4 maja do ko艅ca lipca wystawa b臋dzie otwarta dla publiczno艣ci.

d2r9qtg
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d2r9qtg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj