Trwa ładowanie...

Besson: Nie czuję potrzeby, by robić nowe filmy

Besson: Nie czuję potrzeby, by robić nowe filmyŹródło: Inne
d145ciq
d145ciq

Francuski reżyser Luc Besson , twórca tak znanych obrazów jak Wielki błękit czy Leon zawodowiec, powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie, że nie czuje potrzeby kręcenia kolejnych filmów. Reżyser promuje w Polsce swój animowany film Artur i Minimki. Ma on być przedostatnim w dorobku Bessona . Na ekrany polskich kin trafi w piątek.

"Kręcę filmy od prawie trzydziestu lat. Zaczynam czuć się zmęczony. Sądzę, że wystarczającym szacunkiem obdarzam publiczność i samego siebie, by nie rozpoczynać kolejnego filmu bez pewności, że będę mógł zaproponować coś świeżego, nowego" - tłumaczył swoją decyzję Besson , który o planach zakończenia kariery reżyserskiej wspominał już podczas ubiegłorocznej wizyty w Warszawie, odbywającej się w związku z polską premierą jego filmu Angel-A.

Artur i Minimki ma mieć sequel, nad którym - jak powiedział Besson - prace już rozpoczęto. Reżyser powiedział, że film dla dzieci kręcił z dużą przyjemnością. Wyznał też, że główny bohater tej opowieści, Artur, został wyposażony w sporo cech reżysera. Rodzice Artura są często nieobecni w życiu syna - chłopiec spędza dużo czasu w domu babci, pasjonując się m.in. oryginalnymi wynalazkami. Jego najlepszym przyjacielem jest pies Alfred.

d145ciq

"W moim życiu zdarzało się często, że rodzice byli zajęci i wysyłali mnie na dwa tygodnie do babci. W czasach, gdy nie było internetu i gier video, jeśli chłopiec chciał się pobawić, musiał sam coś wynaleźć. Czasami wystarczy kawałek drewna i rzeka, by bawić się w wojnę trojańską - opowiadał Besson . - Ja w moim zabawach zawsze miałem o boku psa. Nazywał się Sokrates. Był moim najlepszym przyjacielem. Zwierzałem mu się z wszystkich sekretów". "To jedyna istota w moim życiu, która nigdy mnie nie zdradziła. Nigdy nikomu niczego nie powiedział" - mówił żartem reżyser.

Pytany, czy kręcąc film dla dzieci z 10-letnim bohaterem w roli głównej - który odwiedza tajemniczą krainę malutkich, ale walecznych elfów, pływa w łupince orzeszka, śpi w kielichu kwiatka - nie czuł się nieco jak Piotruś Pan, Besson odpowiedział ze śmiechem: "Naprawdę czuję się dorosły. Zwłaszcza pod koniec miesiąca, kiedy musze podpisywać różne czeki i papiery. Czuję się wtedy bardzo odpowiedzialny".

"Ale, jak powiedział filozof, 'dziecko jest ojcem mężczyzny'. Nasza dzisiejsza wrażliwość zbudowana jest na emocjach z okresu dzieciństwa, kiedy pewne rzeczy nas cieszyły, inne doprowadzały do płaczu. My to wszystko dzisiaj pamiętamy. Nie jestem dziecinny, ale pamiętam, że byłem dzieckiem" - mówił reżyser.

Besson chwalił twórców polskiego dubbingu do filmu. Szczególnie spodobało mu się to, w jaki sposób użyczył głosu Arturowi 14-letni Kajetan Lewandowski. Chłopiec ten ma już na koncie udział w kilkunastu dubbingach - jego głosem mówił główny bohater Olivera Twista Romana Polańskiego oraz rybka Nemo ze znanego filmu animowanego Gdzie jest Nemo?.

d145ciq

Głównym bohaterem Artura i Minimków jest 10-letni Artur, mieszkający razem z babcią w małej amerykańskiej miejscowości. Dziadek Artura - Archibald, inżynier-wynalazca, zaginął w tajemniczych okolicznościach. Pozostawił po sobie książkę zawierającą opis tajemniczej Krainy Siedmiu Lądów, gdzie żyją między innymi małe stworki - Minimki. W starym domu babci i Artura pojawia się przebiegły przedsiębiorca, który - wraz z komornikiem - chce zagarnąć dom. Aby uratować domostwo, mieszkańcy muszą zdobyć pieniądze na jego "wykupienie".

Artur wie, że dziadek ukrył gdzieś cenne rubiny. Postanawia odnaleźć kamienie, a także samego dziadka. Kierując się wskazówkami podanymi przez Archibalda, w magiczny sposób zamienia się w Minimka i wkracza do Krainy Siedmiu Lądów, gdzie - jak uważa - może znajdować się dziadek. Minimki liczą zaledwie 2,5 milimetra wzrostu. Artur jest zauroczony piękną córką ich króla, waleczną księżniczką Selenią. Wraz z Selenią i jej bratem Betameszem staje do walki z demonicznym Maltazarem, największym wrogiem Minimków.

W oryginalnej wersji językowej filmu animowani bohaterowie mówią głosami m.in. znanych piosenkarzy - Madonny (księżniczka Selenia) i Davida Bowie (Maltazar). Artur mówi głosem 14-letniego brytyjskiego aktora Freddiego Highmore'a, który zagrał m.in. w filmach Marzyciel Marca Forstera oraz Charlie i fabryka czekolady Tima Burtona. W wersji polskojęzycznej głosu Selenii użyczyła Joanna Brodzik, Betameszowi - Jacek Braciak, a Maltazarowi - Daniel Olbrychski. Film Artur i Minimk ma, obok animowanych, sekwencje fabularne. Są to sceny rozgrywające się w domu babci Artura, którą zagrała Mia Farrow. W polskiej wersji językowej babcia mówi głosem Gabrieli Kownackiej.

d145ciq

47-letni Besson jest nie tylko reżyserem tego filmu, ale także twórcą jego scenariusza i producentem. Kierownikiem artystycznym filmu był Patrice Garcia, który współpracował z Bessonem także na planie Piątego elementu. Autorem muzyki do Artura i Minimków jest Francuz Eric Serra, który skomponował również muzykę do innych filmów Bessona - Wielkiego błękitu, Nikity, Leona zawodowca, Piątego elementu i Joanny d'Arc.

* Besson jest autorem serii książek dla dzieci, których bohaterami są Artur i Minimki.* Książki te zostały przetłumaczone na 24 języki, a we Francji stały się hitem wydawniczym. W Polsce, nakładem wydawnictwa Egmont Polska, ukazały się cztery tomy: Artur i Minimki , Artur i Zakazane Miasto , Artur i zemsta Maltazara oraz Artur i wojna dwóch światów . Film powstał na bazie dwóch pierwszych tomów serii.

d145ciq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d145ciq