Trwa ładowanie...
wallace
23 kwietnia 2010, 13:55

Ben Hur: heros na epos

Ben Hur: heros na eposŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Nieco zapomniana dziś książka _ Ben Hur_ i jej autor Lewis Wallace , generał w wojnie secesyjnej, zawładnęli niegdyś masową wyobraźnią.

Nienawiść trzyma człowieka przy życiu” – powiedział rzymski patrycjusz Kwintus Arriusz na widok wspaniałego, prawie nagiego galernika Judy Ben Hura, granego przez Charltona Hestona w przeboju hollywoodzkim z 1959 roku. Film kosztował wytwórnię Metro Goldwyn Mayer 15 milionów dolarów, zdobył rekordową liczbę aż 11 Oscarów, zaś w kinach w całych Stanach Zjednoczonych obejrzało go 98 milionów widzów. To jedyny film hollywoodzki, który znalazł się na liście filmów religijnych zalecanych przez Watykan i rok w rok jest pokazywany w ogólnokrajowych sieciach telewizyjnych. A jednak powodzenie tej ekranizacji to nic w porównaniu z ożywieniem religijnym, jakie wywołała sama powieść – najbardziej wpływowa książka chrześcijańska XIX wieku.

_ Ben Hur: opowieść o Chrystusie_ wydawana jest do dziś. Nakładami biła na głowę wszystkie książki z wyjątkiem Biblii – aż do roku 1936, kiedy ukazało się Przeminęło z wiatrem, lecz w latach 60. powróciła na czołową pozycję. Do roku 1900 ukazała się w 36 anglojęzycznych wydaniach oraz została przetłumaczona na 20 języków.

Przygoda ze zbawieniem

W powieści życie Jezusa przeplata się z życiem fikcyjnego bohatera – młodego żydowskiego arystokraty o imieniu Juda Ben Hur, który pada ofiarą zdrady, niesprawiedliwości i okrucieństwa. W efekcie pragnie, aby księstwo żydowskie pokonało Rzym. Urok książki polega na połączeniu wartkiej przygody historycznej z chrześcijańskim przesłaniem o zbawieniu.

na podst. © National Endowment for Humanities

Amy Lifson

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu "Forum".

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj