Trwa ładowanie...
d269j78

Wojna secesyjna

książka
d269j78
Oceń jako pierwszy:
Wojna secesyjna
Tytuł oryginalny

The American Civil War

Rok wydania
Autorzy
978-83-233-3211-4.jpg
"__wlasne

Wojna secesyjna była zdecydowanie najbardziej krwawym konfliktem w dziejach Ameryki. Wynikła na tle kryzysu politycznego spowodowanego kwestią niewolnictwa, w efekcie stworzyła warunki do powstania nowoczesnego amerykańskiego państwa narodowego. Niniejsza książka łączy zajmującą opowieść z analizą oraz bieżącą oceną stanu badań nad wojną secesyjną. Ta zwięzła i miarodajna pozycja stanowi niezastąpione wprowadzenie do historii jednego z najważniejszych okresów w nowożytnych dziejach Ameryki.

Wojna secesyjna
- podkreśla wpływ opinii publicznej północnych stanów na charakter i rezultat konfliktu;
- przekonuje, że wojna obnażyła głębokie podziały społeczne i polityczne nie tylko między Północą a Południem, lecz także wewnątrz obu tych społeczności;
- bada przeżycia szeregowych żołnierzy i zwykłych cywilów, a także polityczne i kulturowe realia, w których żyli;
- umiejscawia ten amerykański kryzys związany z kwestią niewolnictwa i narodowości w szerszym kontekście dziejów XIX-wiecznego świata.

Autor opiera się na najnowszych publikacjach, jednakże omawia różne interpretacje przyczyn oraz skutków wojny secesyjnej. Co ciekawe, i bardzo rzadko spotykane w historiografii anglosaskiej, postrzega konflikt amerykański w kontekście wydarzeń światowych, a konkretnie, jako kontynuację rewolucji europejskich z 1848 roku oraz, generalnie, walki o demokrację przeciw autokracji.
Prof. dr hab. Marek Gołębiowski, Uniwersytet Warszawski

Wojna secesyjna Adama I.P. Smitha jest interesującą propozycją podręcznikową głównie ze względu na przystępną formułę i brak konkurencji w kategorii, którą reprezentuje. (…) Jest solidnym opracowaniem jednego z najbardziej fascynujących epizodów w historii Ameryki, epizodu, który wciąż pozostaje trudny do wytłumaczenia zarówno dla Amerykanów, jak i zagranicznych badaczy i studentów.
Dr hab. Jerzy Kutnik, prof. UMCS


d269j78
Wojna secesyjna
Numer ISBN

978-83-233-3211-4

Wymiary

135x205

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

1

Liczba stron

380

Podziel się opinią

Share
d269j78
d269j78
d269j78
d269j78