Będzie Narodowy Program Rozwoju Humanistyki
Będzie Narodowy Program Rozwoju Humanistyki
Otwarcie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki ogłosiła w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.
Badania humanistyczne nie mogą być - w odróżnieniu od dotyczących nauk ścisłych i technicznych - finansowane przez Unię Europejską; stąd potrzeba odpowiedniego programu - uzasadniała minister.
Projekty finansowane w ramach programu dzielą się na cztery moduły. Pierwszy – badawczy - wspiera prace dokumentacyjne, edytorskie i badawcze o fundamentalnym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej oraz prace wynikające ze współpracy zespołów polsko-zagranicznych, międzyśrodowiskowej i międzydyscyplinarnej.
Drugi moduł wspiera młodych humanistów - badania zespołowe realizowane przez doktorantów w ramach współpracy międzyinstytucjonalnej, interdyscyplinarnej lub międzynarodowej oraz obejmuje stypendia na realizację w polskich lub zagranicznych placówkach naukowych projektów o istotnym znaczeniu dla humanistyki.
Moduł infrastrukturalny finansuje prace służące digitalizacji dziedzictwa i aktualnego dorobku humanistyki.
Czwarty moduł ma upowszechniać wyniki polskich badań humanistycznych w świecie – finansowanie tłumaczeń i publikacji dzieł o najwyższym poziomie naukowym i doniosłości merytorycznej oraz wspieranie elektronicznych wydań innojęzycznych (przede wszystkim angielskich) wersji najważniejszych czasopism polskiej humanistyki.
Kształt programu został ustalony w toku konsultacji ze środowiskiem polskich humanistów, do których minister Kudrycka skierowała 10 marca br. list z prośbą o zgłaszanie propozycji. Rozpatrzył je i przygotował założenia zespół, w którego skład wchodzili prof. Stanisław Mossakowski, prof. Jerzy Axer, prof. Grażyna Borkowska, prof. Karol Modzelewski, prof. Ryszard Nycz, prof. Henryk Samsonowicz, ks. prof. Andrzej Szostek i prof. Jerzy Wyrozumski
Przewiduje się, że pierwsze konkursy na projekty finansowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki zostaną ogłoszone pod koniec roku 2010, zaś finansowanie projektów rozpocznie się w roku 2011. Na projekt przeznaczone zostanie 70 milionów złotych.