Karol Modzelewski
Karol Modzelewski jest honorowym obywatelem Wrocławia. Dostrzeżono jego zasługi na polu kultury i literatury, przyznając mu m.in. Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera oraz medal świętego Jerzego.
Karol Modzelewski – życiorys
Karol Modzelewski przyszedł na świat w Moskwie jako Cyryl Budniewicz, podczas policyjnego terroru NKWD. W skutek tego aresztowano jego dziadka i ojca, skazanego na pobyt w łagrze. Natalia Wilder, matka chłopaka, związała się z Zygmuntem Modzelewskim, który dał przybranemu synowi nazwisko. Karol Modzelewski rozpoczął naukę języka polskiego po wyjeździe do Polski w 1945 roku. Maturę zdawał w Warszawie, na studiach historycznych poznał Jacka Kuronia i Krzysztofa Pomiana, późniejszych kolegów ze studenckiej organizacji rewizjonistycznej i wstąpił do PZPR. Podczas robienia doktoratu Karol Modzelewski pracował jako asystent na UW, ale po krytyce linii politycznej PZPR zwolniono go z uczelni i z pracy i skazano na karę pozbawienia wolności. Po udziale w demonstracjach studenckich w marcu 1968 roku Karol Modzelewski został ponownie aresztowany.
Karol Modzelewski – kariera naukowa
Od roku 1972 Karol Modzelewski pracował we Wrocławiu w Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk, gdzie się doktoryzował i habilitował. Ze względów politycznych nie mógł wyjechać na zaproszenie na cykl specjalnych wykładów do Francji. Został profesorem. Karol Modzelewski był kolejno zatrudniony w Instytucie Historii PAN, Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem PAN (był wiceprezesem), Komitetu Nauk Historycznych, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Jeden w uniwersytetów w Polsce uhonorował Karola Modzelewskiego tytułem doktora honoris causa w 2009 roku.
Karol Modzelewski – działalność polityczna
Karol Modzelewski należał do Solidarności od 1980 roku, był m.in. rzecznikiem prasowym związku. Zatrzymano go w Sopocie po ogłoszeniu stanu wojennego, w 1982 roku aresztowano i dopiero amnestia 2 lata później spowodowała zwolnienie Karola Modzelewskiego z więzienia. Był senatorem I kadencji (Komitet Obywatelski), jednym z założycieli lewicowej Solidarności Pracy i Unii Pracy o charakterze socjaldemokratycznym. Karol Modzelewski należał do komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w 2005 roku.
Karol Modzelewski – książki i wyróżnienia
Karol Modzelewski jest autorem poczytnych publikacji historycznych. Jego najbardziej znanym dziełem jest ”Barbarzyńska Europa” z dziedziny historii powszechnej, za którą w 2007 roku dostał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za eksplorowanie tożsamości naszego kontynentu i jej wielokulturowe ujęcie. ”Zajeździmy kobyłę historii” otrzymało Nagrodę Literacką ”Nike” i szereg wyróżnień. Warto zwrócić również uwagę na ”Życiodajny impuls chuligaństwa. Notatki z lat 1993-2002”. Sam Karol Modzelewski jest laureatem Krzyża kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, otrzymanym od prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Orderu Orła Białego oraz Legii Honorowej.
Data urodzenia | 23.11.1937 |
Miejsce urodzenia | Moskwa, Rosja |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze