W warszawskim Teatrze Narodowym trwają próby przed piątkową premierą spektaklu „Czekając na Godota” Samuela Becketta .
Reżyserem przedstawienia jest Antoni Libera , znawca twórczości Becketta i tłumacz jego utworów.
Będzie to ostatnia premiera sezonu w Teatrze Narodowym. W spektaklu występują Zbigniew Zamachowski (rola Estragona), Wojciech Malajkat (Vladimir), Jarosław Gajewski (Lucky) i Jerzy Radziwiłowicz (Pozzo). Autorem scenografii jest Andrzej Witkowski.
Sztuka irlandzkiego dramatopisarza, to jeden z najwybitniejszych dramatów XX wieku, który w metaforyczny sposób opowiada o losie człowieka. Spektakl w Warszawie jest formą uczczenia przez Liberę i Teatr przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Samuela Becketta .
Antoni Libera – wybitny tłumacz, pisarz (autor głośnej powieści Madame ) i reżyser – przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne, prozę, eseje i wiersze Becketta . Jego sztuki realizował w teatrach polskich i zagranicznych.
Głośne inscenizacje „Ostatniej taśmy” z Tadeuszem Łomnickim i Zbigniewem Zapasiewiczem (1985, 2004), „Szczęśliwych dni” z Mają Komorowską (1995) i „Końcówki” (1991) prezentowano na międzynarodowych festiwalach teatralnych m.in. w Anglii, Australii, Francji, USA i Włoszech.
* Libera przez wiele lat pozostawał w stałym kontakcie z Beckettem , który udzielał mu wskazówek inscenizacyjnych i nazywał swoim ambasadorem w Europie Wschodniej.*
Czekając na Godota to pierwsza i najsłynniejsza sztuka Becketta . Powstała w języku francuskim w ciągu niespełna czterech miesięcy, na przełomie lat 1948/49. Po raz pierwszy wystawiono ją w Paryżu w styczniu 1953 r. Potem została przełożona przez autora na język angielski.
Sztuka od prawie 40 lat nie schodzi z teatralnych desek na całym świecie. Ma na swoim koncie kilkaset inscenizacji i tysiące omówień krytycznoliterackich.