Trwa ładowanie...
d11puq7

Jerzy Radziwiłowicz

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jerzy Radziwiłowicz to polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Ponadto był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Jerzy Radziwiłowicz – biografia

Jerzy Radziwiłowicz urodził się 8 września 1950 roku w Warszawie. Dzieciństwo spędził na Grochowie. Uczęszczał do warszawskiego XLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego. To w tym czasie Jerzy Radziwiłowicz zainteresował się aktorstwem, a swoje pasje realizował w szkolnym kole dramatycznym. W 1972 roku uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Po studiach Jerzy Radziwiłowicz wyjechał do Krakowa, gdzie zatrudnił się w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. W latach 80. wykładał na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, a przez 4 lata pełnił funkcję jej prorektora. W 1998 roku Jerzy Radziwiłowicz powrócił do Warszawy. Związany jest ze stołecznym Teatrem Narodowym.

Jerzy Radziwiłowicz jest także tłumaczem. Dokonał przekładu z języka francuskiego na polski sztuk Moliera, między innymi "Don Juana" czy "Tartuffe albo szalbierz", a także Pierre'a de Marivaux - "Umowa, czyli łajdak ukarany".

Jerzy Radziwiłowicz – życie prywatne

Aktor mieszka w miejscowości Kanie pod Brwinowem. Żoną Jerzego Radziwiłowicza jest scenarzystka i reżyserka dubbingu, Ewa Markowska-Radziwiłowicz. Małżeństwo ma syna i córkę.

Przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku Jerzy Radziwiłowicz znalazł się w komitecie poparcia kandydatury Bronisława Komorowskiego w charakterze członka honorowego.

Jerzy Radziwiłowicz – seriale, filmy, sztuki teatralne

Jerzy Radziwiłowicz może pochwalić się bogatym dorobkiem aktorskim. Do 2017 roku wystąpił w niemal 40 filmach i 5 serialach, przede wszystkim w serialu "Glina", gdzie zagrał główną rolę introwertycznego komisarza policji, Andrzeja Gajewskiego. Jednak produkcje, które przyniosły Jerzemu Radziwiłowiczowi największą sławę wśród szerszej publiczności to "Człowiek z marmuru” (rola Mateusza Birkuta) i "Człowiek z żelaza” (jako Maciek Tomczyk) reżyserii Andrzeja Wajdy.

Na karierę aktorską Jerzego Radziwiłowicza składają się także liczne występy na scenach teatralnych. Oprócz PWST, Starego Teatru i Teatru Narodowego związany był również z Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie czy teatrami francuskimi: Comédie de Saint-Étienne i Théâtre National de Chaillot w Paryżu Zagrał w niemal 70 spektaklach, a jedną z najważniejszych ról Jerzego Radziwiłowicza była postać Tomasza Zana w "Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego (1973).

Poza tym Jerzy Radziwiłowicz gra w Teatrze Telewizji. Na swoim koncie ma 54 role w spektaklach telewizyjnych. Zajmuje się również dubbingiem.

Jerzy Radziwiłłowicz – książki

Jerzy Radziwiłowicz jest bohaterem książki "Wszystko jest lekko dziwne". Książka ma formę wywiadu prowadzonego przez Łukasza Maciejewskiego i jest w pewnym sensie fenomenem. Aktor bowiem zawsze stronił od występów w talk-show telewizyjnych czy pojawianiu się na okładkach czasopism. W rozmowie z Maciejewskim Jerzy Radziwiłowicz ukazuje swoją naturę wrażliwego artysty, który inspiracje i naukę czerpie o najlepszych. Aktor opowiada także o swoich pasjach i poglądach na tematy polityczne.

Jerzy Radziwiłowicz
Data urodzenia

08.09.1950

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d11puq7

Podziel się opinią

6

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7
d11puq7
d11puq7
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj