Opowieść o Łemkach i Ukraińcach przesiedlonych w okolice Legnicy w ramach powojennej akcji Wisła oraz ich relacjach z Polakami, to projekt, który Teatr im. Heleny Modrzejewskiej przygotuje na inaugurację I Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Miasto.
Festiwal ma się odbyć we wrześniu w Legnicy, legnicki teatr jest jego organizatorem.
Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor legnickiej sceny, Jacek Głomb, widowisko, które zainauguruje festiwal, ma nosić tytuł „Łemko”.
– To historia o powojennych losach przedstawicieli przesiedlonych na te ziemie mniejszości, widziana oczami starego Łemka – wyjaśnił Głomb.
Scenariusz spektaklu ma napisać, m.in. na podstawie historii opowiedzianych przez miejscowych Łemków i Ukraińców, legnicki dramaturg Robert Urbański. W podobny sposób, na podstawie relacji mieszkańców Legnicy, powstała jedna z najgłośniejszych sztuk legnickiego teatru, „Ballada o Zakaczawiu”, opowiadająca historię najbiedniejszej dzielnicy miasta (tytułowego Zakaczawia).
Na Zakaczawiu ma być wystawiany także spektakl „Łemko”.
– Chcemy tam wrócić i nie tylko pokazać sztukę, ale także zrobić coś dla tej dzielnicy. Miejsce, które wybraliśmy na inscenizację, zamierzamy, przy pomocy środków unijnych, zamienić w swoiste centrum kultury dla tej ubogiej dzielnicy – podkreślił Głomb.
Miejscem wystawienia sztuki ma być hala magazynowa, w której przed wojną mieścił się Teatr Varietes, a po wojnie odbywały się m.in. walki bokserskie i wyświetlane były filmy.
– To fenomenalne miejsce, które było przeznaczone do rozbiórki, ale my mamy zamiar je uratować. Mamy już pierwsze ekspertyzy wskazujące, że będzie można tam grać – wyjaśnił dyrektor.
Zaznaczył, że cały projekt wpisuje się w realizowaną od wielu lat przez legnicką scenę ideę ratowania zapomnianych miejsc i przywracania tych przestrzeni miastu.
Teatr im. Modrzejewskiej znany jest głównie z widowisk granych w niezwykłych miejscach. We wrześniu tego roku organizuje festiwal, na którym teatry z różnych stron świata zaprezentują swoje spektakle w nietypowych miejscach.
Uczestnicy festiwalu odwiedzili już Legnicę i do końca marca mają czas na przedstawienie organizatorom swoich projektów dostosowanych do określonych przestrzeni. Każdy z nich ma być premierą, która pierwsze wykonanie będzie miała właśnie w Legnicy.
(Fotografia ze spektaklu „Ballada o Zakaczawiu”, źródło: http://www.teatr.legnica.pl/)