Trwa ładowanie...
recenzja
17 listopada 2014, 16:48

Ballada - książka do opowiadania

Ballada - książka do opowiadaniaŹródło: Inne
d3bj507
d3bj507

„Ballada” to pierwsza wydana w Polsce książka francuskiego artysty-rysownika podpisującego się pseudonimem Blexbolex. Bernard Granger, bo tak się nazywa autor, urodził się w 1966 roku w Douai na północy Francji, aktualnie mieszka w Niemczech. Ma w swoim dorobku nie tylko picturebooki dla dzieci, ale również komiksy, które w Wielkiej Brytanii wydaje renomowana oficyna Nobrow. Przybliżając trochę postać autora warto, abym wspomniał jeszcze o nagrodzie „Best Book Design of the World”, którą otrzymał w 2009 roku na targach książki w Lipsku za publikację „L'Imagier des gens”. Omawiana książka ukazał się pierwotnie we Francji w ubiegłym roku.

Książka zaczyna się takim zdaniem: „Ballada to stara pieśń. To historia, którą opowiada kilka osób po kolei: każdy dodaje coś od siebie, ale nie pomija nic z tego, co już zostało opowiedziane (...). To historia stara jak świat: każdego dnia zaczyna się od nowa”. Historia (a właściwie bliższe prawdzie będzie, jeśli napiszę: historie) zaczyna się pod szkołą, po wyjściu z budynku. Ktoś idzie drogą prosto do domu. Pierwsza liczy sobie trzy panele, ale każda następna jest dłuższa, ostatnia – siódma – zajmuje około połowę, liczącej sobie 280 stron, książki. Każda kolejna narracja zatacza szerszy krąg, który obejmuje poprzednie, ale dodawane są dalsze szczegóły, jakby relacjonujący szerzej i szerzej się rozglądał.

Włączane są do opowieści postaci. Najpierw zbóje i czarownica, potem żołnierze i nieznajomy. Bohaterom przypisywane są role, zyskują odrębność, aby w określonym miejscu się ze sobą spotkać, skonfrontować. „Ballada” to baśń. Dlatego w dalszej części książki pojawiają się: smok, skrzat, zamek złego króla, skarb, porwana księżniczka. Główną antagonistką staje się czarownica, która przejmuje inicjatywę, próbując zapanować nad narracją. Pozytywną postacią, która przeciwstawia się wiedźmie, jest nieznajomy.

Akcja rozwija się samoczynnie, czytelnik dostaje produkt do samodzielnego składania. Na tym polega fenomen „Ballady”: wymaga od czytającego działania, współtworzenia opowieści. Autor, podstawiając pod ilustracjami pojedyncze słowa, dostarcza jedynie część historii, resztę aktywnie wypełnić musi ten, który czyta.

d3bj507

Znacząca jest forma książki. Wymusza znalezienie odpowiedniej ilości czasu, rozbudza wyobraźnię, wymusza dodatkowe pytania. „Ballada” jest całkowitym przeciwieństwem krótkich, półstronicowych tekstów„bajek na dobranoc”. Blexbolex przygotował jedynie materiał do opowiedzenia baśni. Baśni, którą czytelnik opowiada sobie lub siedzącemu obok dziecku, które z pewnością będzie chciało szczegółowo omówić ilustracje.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj