Do księgarń trafiło polskie wydanie wysoko ocenionej na Zachodzie książki Twórcy pogody Tima Flannery'ego. Autor nie tylko przedstawia zagrożenia klimatyczne, ale też wskazuje, w jaki sposób możemy je ograniczyć dokonując zmian w codziennym życiu.
– Globalne ocieplenie to nie zbiorowa histeria. Zmiany klimatu są naukowym faktem, a tytułowi twórcy pogody to my - zwykli ludzie. W tej absolutnie bezprecedensowej dla świata sytuacji, każdy z nas decyduje o być albo nie być naszej planety – pisze w przedmowie do polskiego wydania książki Ireneusz Chojnacki, dyrektor polskiego oddziału międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF (World Wildlife Fund).
Z postępującym ocieplaniem się klimatu na Ziemi jest trochę tak, jak ze szklanką, która napełnia się wodą. Do pewnego momentu nic się nie dzieje, ale gdy woda osiągnie zbyt wysoki poziom zaczyna się przelewać i już nie można jej powstrzymać. Czwarty raport Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatycznych szacuje, że w zależności od scenariusza, do końca stulecia średnia temperatura na świecie wzrośnie o 1,8 stopnia Celsjusza do 4 stopni. Tymczasem wzrost o zaledwie 2 stopnie wystarczy, by spowodować bezpowrotne wyginięcie więcej niż jednej trzeciej gatunków na Ziemi.
Tim Flannery uświadamia czytelnikom, że choć jest już bardzo późno, jeszcze nie wszystko stracone. Więcej - każdy z nas może mieć wpływ na klimat planety. Trzeba tylko zacząć inaczej patrzeć na nasz samochód, czajnik elektryczny, tradycyjne żarówki i całą masę całkowicie zbędnych przedmiotów, jak na przykład elektryczny otwieracz do puszek.
Co można zrobić? Flannery wskazuje na fundamentalne znaczenie drobnych zmian w naszym życiu. Używanie energooszczędnych żarówek i innych energooszczędnych urządzeń domowych to redukcja domowych emisji związanych z elektrycznością rzędu nawet 30 proc. Różnica emisji między starym modelem silnika samochodowego a modelem energooszczędnych to nawet 70 proc.
Tim Flannery - pisarz, naukowiec i badacz, autor dwunastu książek na temat ekologii mieszka w australijskiej Adelajdzie. W styczniu tego roku za książkę Twórcy klimatu został przez premiera Austarlii uhonorowany tytułem Australijczyka roku.
Książkę Twórcy pogody opublikowało wydawnictwo Centrum Kształcenia Akademickiego.