Trwa ładowanie...

Awantura o Basię przeniosła się do teatru

Awantura o Basię przeniosła się do teatruŹródło: Inne
d29yz5n
d29yz5n

Premiera spektaklu „Awantura o Basię”, według znanej powieści Kornela Makuszyńskiego , odbędzie się w sobotę w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Tytułową Basię zagrają jej rówieśniczki.

Reżyser spektaklu Cezary Domagała wybrał w castingu osiem dziewcząt, które na przemian występować będą w kolejnych przedstawieniach. W pierwszym akcie pojawia się kilkuletnia dziewczynka grająca 5-letnią bohaterkę, a w drugiej części spektaklu, kiedy ukazane są jej losy po dziesięciu latach, zastępuje ją nastolatka.

Domagała podkreśla, że przedstawienie utrzymane jest w klimacie starej fotografii i starego kina. Scenografię i kostiumy przygotował Sławomir Smolorz.

d29yz5n

Klimatyczna, nastrojowa i podkreślająca charakter całego przedstawienia jest - według reżysera - także muzyka napisana przez Wojciecha Sanockiego.

Aktorzy wykonują kilkanaście piosenek.
- Dlatego nie nazywam tego przedstawienia musicalem, ale dramatem z piosenkami. Słowo ‘dramat’ nie oznacza oczywiście, że zabraknie w nim radości, uśmiechu i humoru, choć są w naszej opowieści i takie momenty, które wzruszają i wyciskają łzy - podkreślił Domagała.

Przedstawienie zrealizowane zostało na podstawie zupełnie nowej adaptacji powieści Kornela Makuszyńskiego , którą Domagała przygotował specjalnie dla radomskiego teatru.

- Tym przedstawieniem chcemy - za Makuszyńskim - powtórzyć starą jak świat prawdę: że warto dawać dobro innym, że miłość rodzi miłość. Basia - mała dziewczynka, dotknięta olbrzymią życiową tragedią - potrafi rozdawać dobroć i miłość, co sprawia, że otrzymuje tę miłość z nawiązką: jest bezwarunkowo kochana i otaczana wielką życzliwością ludzi, których spotyka na swojej drodze - podkreślił reżyser.

Powieść Kornela Makuszyńskiego Awantura o Basię została napisana w 1936 roku. Pierwszy raz opublikowano ją w 1937 roku. Jest zabawną, ale i wzruszającą historią małej dziewczynki, wysłanej po śmierci matki pociągiem do nieznanych krewnych, do których - wskutek drobnej pomyłki - trafia ona po wielu przygodach i perturbacjach. Książka była dwukrotnie zekranizowana - w 1959 i 1995 roku.

d29yz5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29yz5n